למרות שהשם עצמו אינו מוכר לכולם, מתכות צהובות הן דווקא דבר נפוץ ביישומי תעשייה רבים ומגוונים. מתכות צהובות הוא השם הכללי לתרכובות פליז (נחושת+אבץ) שונות, לרוב עם תכולת אבץ גבוהה יותר לעומת פליז "קלאסי", יחד עם נחושת ולעיתים קרובות עם מתכות נוספות בריכוזים נמוכים ליצירת סגסוגות פליז ייעודיות לשימושים מוגדרים, לשדרוג עמידות מסוימת או לשיפור יכולות עיבוד מתכות לכדי תוצר מוגמר איכותי ומדויק. סגסוגות פליז שונות בתכונותיהן ממתכות וסגסוגות אחרות, לכן גם התחום של עיבוד מתכות צהובות הוא שונה וייעודי בעולם העיבוד השבבי וייצור רכיבי מתכת.

ניתן לראות יישומי פליז במגוון רחב של שימושים ותעשיות, למשל מאוד נפוץ לראות חיבורי צנרת וברזים עשויים פליז. כמו כן, כלי נשיפה רבים מיוצרים מפליז וסגסוגת פליז ייעודיות ובנוסף גם תרמילי קליעים מיוצרים על פי רוב מפליז. 

לחברת יעקובוביץ חיים הידע, הניסיון וכמובן המיכון המתאים לעיבוד מתכות צהובות ותוצרי פליז בצורה איכותית, עמידה, מותאמת אישית ואמינה ללא פשרות. במפעל החברה ציוד עיבוד שבבי ידני ואיכותי וכמו כן ציוד CNC ממוחשב ומתקדם ביותר לתוצרים מורכבים וברמת דיוק אופטימאלית. אנו עובדים עם מתכות צהובות איכותיות וממיטב הספקים ברחבי העולם.

חומר פליז – מתכות צהובות

הפליז הוא אחד החומרים המתכתיים הראשונים שהאדם השתמש בהם. מדובר על סגסוגת מתכתית בעלת גוון צהבהב-חום-זהוב (בהתאם לריכוז המתכות) המורכבת בעיקר מנחושת ואבץ. מבחינה אסתטית, לא אחת נעשה שימוש בסגסוגות פליז בזכות המראה המבריק ודמוי הזהב שמתכת זו מאפשרת. עבור תוצרים ויישומים שימושיים יותר, הפליז משמש למקרים בהם למשל יש צורך בתוצר עם תכונת חיכוך נמוך כמו ברזים, מיסבים, מנעולים, מארזים, חלקי צנרת מוברגים, שסתומים ועוד. 

הגוון הצהבהב האופייני לסגסוגות פליז (Brass) מושג מהשילוב בין הנחושת לאבץ, הנחושת היא בעלת גוון אדום-כתום ואילו האבץ הוא בעל גוון אפור בהיר עם "נגיעות" של כחול בהיר. התוצאה משילוב זה היא מתכת צהובה וזהובה – אך כמובן זולה מהותית לעומת זהב וגם בעלת מאפיינים מכאניים שונים. 

יש חלוקה פנימית בתוך משפחת סגסוגות הפליז, חלוקה הנגזרת מריכוז הנחושת והאבץ בסגסוגת וכן מהימצאות מתכות נוספות בריכוזים נמוכים ומשתנים. כך יש פליז מסוג אלפא, פליז מסוג אלפא-ביטא, פליז ביטא, פליז גמא (בתוספת כסף) ופליז לבן (ריכוזים גבוהים של ניקל וכסף) – שני הסוגים האחרונים נדירים יותר ואינם נמצאים בשימוש תעשייתי. 

לצד פליז "רגיל" (בערך 65% נחושת + 35% אבץ) בתעשייה רואים סגסוגות פליז ("מתכות צהובות") הכוללות ריכוזים של מתכות נוספות כדי להקנות לסגסוגת תכונות נוספות. למשל, מתכת מונץ (נקראת גם פליז חשיל) כוללת תוספת קטנה של ברזל לצד קצת יותר אבץ מהתערובת הרגילה – ליצירת פליז חזק, לא מחליד ואשר ניתן לעבדו קר ובעיקר חם. דוגמא נוספת היא סגסוגת פליז הדומה למתכת מונץ אך עם תוספת מעט בדיל, המקנה עמידות מעולה לקורוזיה בסביבה מלוחה, לכן סגסוגת זו נקראת פליז ימי או ברונזה ימית.

תהליכי עיבוד של סגסוגות פליז ומתכות צהובות

מבחינת תכונות העיבוד של מתכות צהובות וסגסוגות פליז, קל לעבד חומרי גלם אלו. תכונות אלו כוללות למשל:

  • נקודת התכה נמוכה יחסית ובהחלט נמוכה לעומת תוצרי פלדה למיניהם. 
  • תכונות זרימה ההופכות את הפליז לקל ונוח מאוד ליציקה.
  • סגסוגות פליז אינן ממגנטות וכך קל להפריד שאריות ברזל מהסגסוגת בעת היותה נוזלית. 
  • פליז הוא חומר גלם רך יחסית ואשר נוח לעבד אותו. יש סגסוגות פליז מיוחדות המאפשרות עיבוד קר נוח וקל מאוד עם מיכון מתאים ויש סגסוגות חזקות יותר הדורשות עיבוד תחת חימום. 

יש חומרי גלם של סגסוגות פליז הכוללים תוספת קטנה של עופרת, אשר לאחר יציקת הסגסוגת מתרכזת בעיקר קרוב לשטח הפנים של הסגסוגת. זה מאפשר עיבוד שבבי קל יותר כי המתכת עצמה רכה יותר וקלה יותר לעיבוד אך שומרת על תכונות הפליז עצמו.

אותן תכונות שהופכות את הפליז לסגסוגת פופולארית עבור יישומים תעשייתיים רבים, הן אלו הגורמות לכך שעיבוד מתכות צהובות / סגסוגות פליז מצריך ניסיון וידע מקצועי מתאים וכן שימוש במיכון עיבוד שבבי מתאים. העיבוד צריך להתחשב בתכונות הקירור והחימום של הסגסוגת, במידת הקושי של החומר וכיוצא באלו, כדי לספק תוצאות איכותיות ומדויקות ולמנוע עיוותים מבניים ותקלות ייצור יקרות. 

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]