המחרטה היא אחד הכלים החשובים והמרכזיים עבור משימות רבות של עיבוד שבבי וייצור תוצרים מותאמים אישית ומדויקים, כלי מאוד ותיק אשר משמש למגוון אדיר של יישומים ותוצרים. היום נסביר מה ההבדל בין מחרטה ידנית למחרטת CNC, הראשונה היא האמצעי הוותיק והקונבנציונלי בתחום ואילו השנייה היא האפשרות המתקדמת והמשוכללת יותר שהולכת ותופסת את הבכורה בתחום העיבוד השבבי בכללותו. 

מחרטה ידנית

מחרטות ידניות, כשמן כן הן, מופעלות באופן ידני. אלו מכונות העיבוד השבבי הקלאסיות, אשר נמצאות בשימוש תעשייתי כבר עשורים רבים ובמובנים רבים כבר מאות שנים. מחרטה ידנית כוללת אמצעי המחזיק את כלי העיבוד השבבי ושולחן עבודה המאפשר קיבוע של החומר אותו מעבדים והזזה של החומר לעומת כלי העיבוד – למעלה ולמטה (ציר Z), קדימה ואחורה ולצדדים (צירי X + Y). התנועה של החומר המעובד וכלי העיבוד נעשית ידנית, דרך מערכת של ידיות ומנגנוני שליטה ידניים. 

הפעלת מחרטה ידנית וייצור תוצרי עיבוד שבבי מצריכה מיומנות גבוהה מאוד וצבירת ניסיון מעשי רב. כיום, מחרטות ידניות משמשות למשימות עיבוד שבבי פשוטות וקטנות, כאשר מפעילי המחרטות האלו הולכים ונעלמים מהשוק, כמו גם המחרטות עצמן – שניהם מפנים את מקומם למכונות CNC משוכללות ומהירות ולמפעילי CNC מקצועיים ומיומנים. 

מחרטת CNC

מחרטות CNC הן מכונות גדולות, מורכבות ויקרות הרבה יותר ממחרטות ידניות, כמו כן הן מצריכות ידע מקצועי שונה והכשרה ספציפית כדי להפעילן ולהפיק תוצרים איכותיים. מכונות CNC הן מכונות ממוחשבות המייצרות תוצרי עיבוד שבבי באופן אוטומטי, מדויק להפליא ובמהירות מדהימה, על בסיס תכנון ממוחשב מקדים של התוצר וכל תהליך ייצור – תכנון המועבר לפורמט של קוד שאתו המכונה קוראת ומעבירה לשורת פקודות מדויקות המבוצעות על ידי מנועי סרבו משוכללים וללא מגע יד אדם. 

מחרטת CNC מחליפה לבד ואוטומטית את כלי העיבוד ומזיזה עצמאית את חומר העיבוד לפי התכנון ובכל צירי התנועה. מהירות העבודה של מכונות ממוחשבות אלו היא מדהימה והמחרטות הידניות כלל לא יכולות להתחרות בהן, כאשר גם מבחינת דיוק מחרטת CNC נמצאת בליגה משל עצמה לעומת מכונות ידניות. 

מחרטת CNC מאפשרת להפיק תוצרי עיבוד שבבי מורכבים מאוד, במהירויות שיא וברמת דיוק חסרת תחרות וחסרת פשרות – אלו מכונות מתקדמות שיצרו מהפכה של ממש בתעשייה ואשר מאפשרות הרבה יותר ממה שמכונות עיבוד שבבי ידניות יכלו אי פעם להציע. 

מתי יעשה שימוש במחרטה ידנית ומתי במחרטת CNC מתקדמת?

באופן כללי, תעשיית העיבוד השבבי עוברת לעבוד בעיקר על בסיס מכונות CNC ופחות על מכונות ידניות, מטעמי מהירות ביצוע, דיוק ואחידות, הפחתת פסולת וייעול השימוש בכוח אדם. אך עדיין ניתן לראות שימוש במחרטות ידניות, על פי רוב עבור משימות עיבוד שבבי פשוטות וייצור תוצרים לא מורכבים, למשל תוצרים אחידים מבחינת עובי ואלמנטים נוספים (גלילים, צירי תנועה וכדומה). מחרטות CNC ומכונות עיבוד שבבי ממוחשבות משמשות לתוצרים מורכבים מבחינת האלמנטים ומשימות העיבוד הדרושות להם וגם לתוצרים שיש לייצר במהירות ו/או לסדרות של תוצרים שחייבים להיות זהים ומדויקים ברמה גבוהה ביותר.

למרות שלל היתרונות של מחרטות ומכונות CNC על פני מחרטות ומכונות ידניות, לשני הסוגים יש מקום ויכולות כאשר הן מופעלות ע"י אנשי מקצוע מיומנים ומנוסים. ביעקובוביץ חיים אנו מחזיקים את שני סוגי המחרטות כדי לספק ללקוחותינו את התוצרים האיכותיים ביותר, במהירות, בדיוק ובמחיר הכדאי ביותר.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]