כדי ליצור אלמנטים, מוצרים וקונסטרוקציות מתכת, יש ליישם מגוון שיטות עיבוד, למשל כדי להגיע לצורה הנכונה של חומר הגלם איתו עובדים. בהקשר לכך, ערגול היא אחת הטכניקות הנפוצות והמרכזיות למכלול רחב של יישומים ותחומים. היום, צוות יעקובוביץ כרסום וחריטה יסביר אודות ערגול מתכת והיישומים השונים בהם טכניקת עיבוד זו זמינה.

מה זה ערגול מתכות?

ערגול (באנגלית, Rolling, מלשון גלגול, מיד נבין מדוע), הוא השם הכולל לתהליך עיבוד חומרים, בעיקר מתכות. בגדול, תהליך הערגול כולל העברת של חומר הגלם המתכתי דרך זוג אחד או יותר של גלילים, כדי להפחית את העובי הכולל של החומר, ליצור עובי אחיד ו/או לקדם תכונה מכאנית מסוימת. בטכניקה זו, התוצר המתקבל הוא לוח מתכת או יריעה מתכתית דקה יותר לעומת העובי המקורי.

במידה רבה, ויזואלית לפחות, התהליך דומה לרידוד של בצק, כאשר המתכת עוברת בין שני גלילים כבדים (בדומה למערוכים) ובצידו השני של התהליך יוצאת דקה, רחבה ובהתאם ליישום לפעמים גם מעוקלת ומעוגלת יותר.

אך כמו בטכניקות עיבוד נוספות בעולם עיבוד והנדסת החומרים, הערגול לא רק משנה את העובי והפריסה של המתכת המעובדת אלא יכול גם לשנות בה תכונות מכאניות. כך, בשל עוצמות המתיחה המיושמות על המתכת המעובדת, ניתן להגדיל את "מאמץ הכניעה" של החומר וכך לגרום למתכת עצמה להיות קשיחה יותר ועמידה יותר לעיוותים ומתיחה עתידיים.

ערגול חם וערגול קר

כפי שניתן להסיק מתיאור תהליך הערגול של מתכות, נשאלת השאלה האם צריך לחמם את המתכת לפני שהיא מועברת במכבשי הערגול. ובכן, זה תלוי ולמעשה סוג זה של עיבוד מתכות מתחלק לערגול חם וערגול קר.

בהחלט ישנם מצבים, למשל בהתאם לעובי המתכת המעובדת וכן סוג וחוזק המתכת, שיש לחמם אותה לפני תחילת העיבוד. זהו ערגול חם ובו מחממים את המתכת לטמפרטורה גבוהה מספיק כדי לעבור את סף הרה-קריסטליזציה. כך המתכת נותרת רכה מספיק וניתנת לעיבוד ביתר קלות.

בערגול קר אין חימום של המתכת בתחילת התהליך, כאשר עיבוד קר כזה מקדם את הפיכת המתכת לחזקה וקשיחה יותר בסיום התהליך. משתמשים בערגול קר למשל לצורך הכנת יריעות פח מסוימות, פרופילים ומוטות.

יישומים שונים של ערגול מתכת

כפי שניתן להבין מההסבר הכללי אודות תהליך העיבוד של ערגול מתכות, אפשר ליצור באמצעותו מגוון רחב של תוצרים ויישומים. נציין כרגע את העיקריים שבהם בתעשייה בישראל:

  • ערגול צינורות: טכניקת עיבוד זו אידיאלית ליצירת המבנים המעוגלים והאחידים של צינורות מתכת. בתהליך של ערגול (חם בדר"כ לצינורות גדולים ועבים וקר לצינורות דקים וקטנים יותר), משטחים את המתכת ואז מיישמים כוח כיפוף כדי לעגל את המתכת, לאט לאט, עד להגעה לצורה העגולה של צינור ובקוטר הרצוי. הסגירה נעשית בריתוך למשל.
  • ערגול פחים: ביישום זה לוקחים יריעת פח, שבעצמה עברה ערגול במקרים רבים, ומיישמים עליה ערגול ייעודי כדי לכופף, לעגל ולעשות על היריעה מניפולציה מכאנית כך שתיווצר צורה חדשה וייעודית. מתאים גם לתוצרים גדולים.
  • ערגול פרופילים: כאן הכוונה היא שבתהליך מדויק ועדין של ערגול, יוצרים פרופילים עם מאפיינים ספציפיים, למשל פרופילים של פלדה דקת דופן לתחום הבנייה המתועשת וכדומה. כאן, לוקחים גליל של מתכת דקה, העוברת בשורה של מכבשים ומכונות, לאורך העיבוד מיישמים כיפופים עדינים וקטנים על המתכת, עד ליצירת הפרופיל הרצוי מבחינת צורה, אלמנטים מכופפים ואורך.

 

צרו קשר עם חברת יעקובוביץ, מומחים בעיבוד שבבי ועיבוד מתכות, לפרטים נוספים אודות פתרונות ושירותי ערגול מתכת.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]