מה זה עיבוד שבבי?

עיבוד שבבי הוא תחום רחב ומרתק בתעשייה, תחום חיוני עבור כל תחומי העשייה במשק ובתעשיות מגוונות ביותר. עיבוד שבבי מתייחס למכלול התהליכים אשר נוגעים להפיכת חומר גלם כלשהו לרכיב מוגמר ומוגדר בעזרת מיכון מתאים – בעיקר הכוונה היא לעבודה עם מתכות ופלסטיק בתהליכי כרסום, חריטה, קידוח, ניסור, חירור, השחזה ובסיום שלב הייצור גם שיטות גימור שונות ותהליכי בקרת איכות לדיוק והתאמה לתכנון המקורי. עיבוד שבבי משמש לייצור בודד של רכיב או חלק נדרש וכמו כן לייצור המוני של רכיבים מדויקים לשלל תחומי פעילות ועשייה.  

לאילו מטרות ניתן להיעזר בעיבוד שבבי?

אין כמעט תחום תעשייתי או יצרני שאינו עושה שימוש ברכיבים שמקורם בעיבוד שבבי, מתעשייה מסורתית ופתרונות מיכון, דרך תעשיית התעופה והחלל ותעשיות ביטחוניות ועד חקלאות, הייטק ורפואה. המטרות לשמן עיבוד שבבי משמש כוללות בעיקר ייצור פרטני ומדויק של רכיבים ספציפיים למערכות, מכונות וציוד (למשל חלקי חילוף או רכיבים מדויקים של יישומים טכניים למיניהם). זה יכול בפועל לבוא לידי ביטוי בייצור רכיב פשוט כמו גלגל שיניים חלופי למכונה ועד ייצור CNC מדויק של רכיבים מיוחדים, מורכבים ומרובי פרטים ושלבי עיבוד לציוד ביטחוני מתקדם או ליישום תעופתי או רפואי למשל. 

מה זה עיבוד שבבי CNC?

עיבוד שבבי באמצעות טכנולוגיית CNC היא השיטה המתקדמת, המהירה והמדויקת ביותר לייצור רכיבים בתהליכי עיבוד שבבי. המונח CNC משמעותו בפועל ייצור רכיבים מדויקים בעזרת תכנות ממוחשב ייעודי וייצור עם מיכון אוטומטי משוכלל. מכונת CNC נעזרת במחשב ובקוד תכנון מפורט כדי לשלוט בצורה סופר מדויקת בהליך הייצור של רכיב או חלק מסוים, בתהליך אוטומטי, מדויק ומהיר. בעיבוד שבבי CNC יש יכולת עיבוד של חומר הגלם בכל צירי התנועה וייצור רכיבים ברמת מורכבות גבוהה מאוד – ממתכות ופלסטיקה הנדסית. 

מהי מכונת CNC?

מכונת CNC היא מכונת עיבוד שבבי מתקדמת, משוכללת ומרובת יכולות. המשמעות המילולית של CNC היא באנגלית Computer Numerical Control, כאשר הכוונה בפועל היא לעיבוד שבבי בצורה אוטומטית, מדויקת ומתקדמת מאוד על בסיס קוד מחשב של תכנון הרכיב המיוצר ופעולה אוטומטית של המכונה עצמה. מכונת CNC מזיזה את חומר הגלם ואת כלי העיבוד בכל מישורי הפעולה (לפי סוג המכונה), מחליפה ראשי עיבוד עצמאית ופועלת על סמך תכנות ממוחשב, חיישנים, לייזרים לעיתים ומנועי סרבו מדויקים מאוד. 

מהי מכונת כרסום?

מכונת כרסום היא מכונת העיבוד השבבי הנפוצה ביותר והרב-גונית ביותר בתחום. מכונת כרסום מסירה שכבות מחומר הגלם – בעיקר מתכות שונות או פלסטיק – ע"י סיבוב של ראש הכרסומת ש"מכרסם" בחומר הגלם, כאשר לעיתים חומר הגלם זז לעבר הכרסומת ולעיתים הכרסומת נעה אל חומר הגלם. יש מכוונות כרסום ידניות ופשוטות יחסית ויש מכונות כרסום CNC המציעות דיוק מקסימלי, מהירות ייצור ואת היכולת לייצר רכיבים מורכבים מאוד בתהליך אוטומטי וממוחשב. 

מה זה מחרטה?

גם המחרטה היא כלי עבודה מרכזי בתעשיית העיבוד השבבי. מחרטה משמשת לעיבוד של חלקים סימטריים, בעיקר כדי לחרוט בהם דוגמא מסוימת בהתאם לתכנון או לצורך הטכני. המחרטה מסירה שכבות מחומר הגלם וחורטת בו לפי הצורך, כאשר גם כאן יש מחרטות ידניות פשוטות ומסורתיות ויש מחרטות הפועלות בטכנולוגית CNC מתקדמת. 

מהו חיתוך CNC?

טכניקת חיתוך מתכות או פלסטיק באמצעות מכונת CNC ייעודית, מה שמספק חיתוך מדויק ומהיר וגם מאפשר ביצוע סדרות של חיתוכים מורכבים ברמת דיוק חסרת פשרות ובמהירות חסרת תחרות לעומת כל פתרון אחר. החיתוך מבוצע ע"י המכונה אוטומטית ועל בסיס תכנות מחשב ותכנון מקדימים. 

אילו שיטות קיימות לחריטה?

חריטה היא אחת המשימות הנפוצות ביותר בעיבוד שבבי, מחריטת רכיבי פשוטים מאוד ועד חריטות מורכבות על רכיבים מורכבים ומרובי שלבים ואלמנטים. שיטות החריטה המרכזיות הן: 

  • חריטה במחרטה ידנית אשר חרט מקצועי מפעיל ומזיז את חומר הגלם בעדינות בעזרת מערכת ידנית.
  • כרסום: יישום פעולת חריטה עדינה בעזרת עבודה מדויקת ועדינה עם כרסומת – בעיקר רלוונטי לכרסומת CNC אך ניתן לבצע גם עם כרסומת ידנית ומפעיל אומן. 
  • חריטת CNC – השיטה המדויקת והמהירה ביותר. חריטה על חומר הגלם במכונת CNC ראש העיבוד המתאים. 
  • חריטה ידנית המשמשת ליישומים פשוטים וקטנים מאוד, כמעט ואינה נמצאת בשימוש תעשייתי כיום כי יש פתרונות משמעותית יעילים ואיכותיים יותר.

עם אילו חומרי גלם עובדת החברה?

חברת יעקובוביץ מספקת מגוון רחב של שירותי עיבוד שבבי מתקדמים ומותאמים אישית, על בסיס חומרי הגלם הטובים ביותר בתעשייה ובהתאמה מושלמת לצרכי הלקוח והיישום. 

  • אלומיניום, על סוגיו השונים: 2024, 5052, 6061, 6063, 7075  וכו'.
  • נירוסטה (פלדת אל חלד) על הסגסוגות השונות שלה: 

301, 302, 303, 304. 316, 416, 420, 440, 15-5PH, 17-4PH וכו'.

  • ברזל ופלדות לסוגיהם: 

ST37, ST52, SAE1020, SAE1117, SAE1040/1045, SAE4140 SAE4340

  • כרום-ניקל לצמנטציה
  • מתכות צהובות: פליז, טיטניום, נחושת.
  • פלסטיקה הנדסית: דלרין, PVC , פוליפרופילן, פוליקרבונט, פוליאטילן, פייק, אולתם, ארטלייט, טפלון, אוקולון, פרספקס, נובוטקס, פרטינקס ועוד.

חומרי הגלם שאנו מעבדים מגיעים במגוון תצורות – פלטות, מוטות מעוגלים, מוטות עגולים חלולים, צינורות, פרופילים חלולים בתצורות שונות, משושים וכן הלאה.

ישנה התאמה אישית מושלמת בין חומר הגלם למהות השימוש שלו בהמשך הדרך, כולל חומרים ליישומים תעופתיים, ביטחוניים, ציוד רפואי ועוד.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]