בתחום העיבוד השבבי, כרסום מהווה את המשימה הנפוצה ביותר ואת הדרך בה אנו יוצרים עבור לקוחותינו חלקים ומכלולים מגוונים מאוד מבחינת סוגים, חומרי גלם וגדלים. חברת יעקובוביץ חיים הינה ספקית תוצרי ושירותי עיבוד שבבי מובילה ובעלת מוניטין איכותי בקרב גורמי תעשייה רבים בשוק הישראלי. לצד מכונות כרסום קונבנציונליות למשימות פשוטות, קטנות ומהירות, אנו מחזיקים מערך מקצועי ומקיף של ייצור ועיבוד שבבי בעזרת מכונות כרסום ב-CNC, לתוצאות אופטימאליות מבחינת דיוק, מורכבות ומענה מושלם לדרישות ההנדסיות והטכניות שלכם.

חברת יעקובוביץ מחזיקה בסדנת הייצור כמה וכמה מכונות כרסום ב-CNC מהמתקדמות והמשוכללות ביותר בשוק כיום ובנוסף עובדת עם תוכנות תיב"מ וייצור חדישות ומובילות. אנו יכולים כמובן לתכנן עבורכם ואיתכם את תוצרי העיבוד השבבי שאתם זקוקים להם ויכולים גם לקבל מכם קובץ דיגיטלי מוכן ומתאים לפי הגדרות פורמט שאנו נספק לכם.

מהותה של פעולת הכרסום בעיבוד שבבי

פעולת הכרסום היא מהבסיסיות והנפוצות ביותר בכל תעשיית העיבוד השבבי של חומרי גלם מתכתיים בפרט ועוד מכלול חומרים בכלל. המונח כרסום מתאר למעשה עיצוב וחיתוך מתכת באמצעות ראש חיתוך וכרסום מעוגל במהותו. לרוב, חומר הגלם שאותו מעבדים (העובד) מוחזק במקום ע"י המכונה, בעוד שראש החיתוך, ובחלק מסוגי המכונות גם משטח העבודה עצמו, מסתובב במהירות וזז באמצעות מערכת מורכבת ומדויקת של מנועים מיוחדים כדי לכרסם במתכת לפי תכנון הנדסי-מוחשב מדויק ופרטני מאוד.

מבחינה פשטנית, קידוח של חור עגול פשוט בלוח מתכת מיושם באמצעות פעולת עיבוד שבבי מסוג כרסום, אך הלכה למעשה ובמיוחד עם מכונות כרסום CNC משוכללות, היקף האפשרויות של פעולת עיבוד זו הן כמעט אינסופיות, מקידוחים פשוטים ועד הסרה מדויקת, עדינה מאוד ומורכבת במיוחד מבחינת תכנון של רכיבים מתכתיים.

מכונות כרסום באמצעות CNC

בעוד שפעולת הכרסום בעיבוד שבבי קיימת כבר המון זמן ומהווה את הבסיס לכל תחום העיבוד השבבי, זו הייתה כניסתה של טכנולוגיית ה-CNC הממוחשבת לתעשייה אשר יצרה את המהפכה שאנו נמצאים בה היום ואשר במידה רבה מאפשרת את התעשייה, הייצור ואף מרכיבים רבים של המדע בימינו. מכונת CNC לכרסום ולעיבוד שבבי היא מכונה הפועלת ומתוכנתת באמצעות מחשב ומייצרת רכיבים מדויקים במיוחד ובמהירות מרשימה מאוד, על בסיס מנועים, מערכות מחשב מורכבות ותכנונים הנדסיים-ממוחשבים מפורטים הקובעים תצורות וכל צעד ופעולה שהמכונה עושה – במקום מפעיל ידני אשר לבסוף הוא תמיד מוגבל למול מכונת עיבוד וייצור כל כך משוכללת.

כרסומות CNC הן מכונות משוכללות ומתקדמות מאוד, אשר מכניסות אוטומציה, מיכון ואת כוח המחשוב לתהליכי כרסום ועיבוד שבבי. תוכנת מחשב ותכנון ממוחשב מדויק שולטים בתנועת ראשי העיבוד ומרכיבי המכונה, מה שמאפשר כאמור גם מהירות ייצור גבוהה מאוד אבל בעיקר דיוק חסר תחרות ופשרות ואפשרויות עיבוד שלפני טכנולוגיית ה-CNC היו דמיוניות לגמרי. מכונות אלו יכולות לבצע תהליכי כרסום (כמו גם פעולות עיבוד שבבי נוספות כמו חריטה, השחזה, חיתוך ועוד) בכל זווית נדרשת, בכל מישור עבודה וגם עם רמת דיוק של מיקרונים בודדים – כפי שדרוש לא אחת בתחומי הרפואה, התעופה והחלל למשל.

מפעיל מכונת CNC מכין את המכונה, מכניס את חומר הגלם ומקבע אותו למכונה, מוודא שראשי העיבוד הנכונים מוכנים לעבודה (מכונות רבות מחליפות ראשי עיבוד אוטומטית ובאופן עצמאי) וכי תכנית הייצור מוטענת והיא נכונה. בהתאם לסוג פעולת הכרסום ומהות חומר הגלם המעובד, לעיתים מיישמים נוזל קירור המותז על חומר הגלם המעובד ועל ראש העיבוד, כי בתהליך כמובן יכול להיווצר חום רב מהחיכוך.

תהליך התכנון והייצור בשיטת כרסום CNC

חלק מהותי וקריטי בתהליך מוצלח של כרסום ועיבוד שבבי באמצעות מכונת CNC נעוץ בתכנון נכון ומדויק מלכתחילה. התכנון של הרכיב שיש לייצר ולעבד מתחיל במחשבים, באמצעות עבודה עם תוכנות גרפיות-הנדסיות חזקות ומורכבות המקצרות את זמני התכנון, הפיתוח והייצור ומאפשרות לבנות בסביבה ממוחשבת ווירטואלית רכיב או מערכת הנדסית שלמה, כולל ביצוע בדיקות הנדסיות, חיתוכים ואינסוף אפשרויות. כאשר הרכיב המתוכנן מוכן בפורמט המחשב ועומד בכל הדרישות, ניתן להתקדם לייצור אבטיפוס במכונת CNC.

בשלב זה, תוכנת ייצור CNC לוקחת את קובץ ה-CAD של התכנון ההנדסי הממוחשב וממירה אותו לשפת פעולות שמכונת העיבוד השבבי יודעת לקרוא ולתרגם לפעולות מדויקות של המנועים וראשי העיבוד השונים. ממש מלאכת מחשבת מרשימה ואומנות ייצור ממוחשבת לכל דבר ועניין!

בייצור עצמו, לאחר הכנת המכונה וכל מרכיביה השונים הדרושים לתהליך וכמובן הכנסת חומר הגלם המתאים, המפעיל מפעיל את המכונה עם הקובץ ההנדסי המתאים שנטען אליה והמכונה, במה שגם אחרי שנים נראה כמו "קסם תעשייתי" מרשים במיוחד מתחילה לכרסם ולעבד את חומר הגלם, נותנת לו צורה שבסופו של דבר תהיה בדיוק כמו בתכנון הממוחשב שאיתו יצאנו לדרך.

לכן התכנון ההנדסי הממוחשב המקדים הוא כה חשוב וקריטי ולכן מייצרים לרוב אבטיפוס, כדי לבדוק שהכל מדויק ועובד בעולם הפיזי האמיתי כמו שהוא עבד בסביבה הממוחשבת. כמו כן, יש לבחור את מכונת ה-CNC המתאימה לתכנון המקדים ולחלק או הרכיב שרוצים לייצר – כי כמובן שלא כל מכונה מתאימה לכל פעולות הכרסום ולייצור של כל רכיב.

כרסום ב- CNC- יעקובוביץ

לצד מכונות כרסום קונבנציונלי שאינן בטכנולוגיית CNC ואשר פועלות על 3 צירי כרסום, למשימות כרסום מורכבות או כאלו המחייבות דיוק דיגיטלי ברמה הגבוהה ביותר, אתם יכולים ליהנות מתוצאות פשוט מושלמות של כרסומות ה-CNC המשוכללות שלנו. אנו עובדים עם מכונת כרסום CNC ב-5 צירים או מכונה המאפשרת כרסום ב-4 צירים. אלו נתוני היכולות שלנו בכל הנוגע לגדלי חומרי הגלם בעבודות חריטה וכרסום CNC:

כרסום עד 5 צירים

גודל עובד מרבי:D=730mm * L=500mm

*הנתונים מתייחסים לכושר העמסה מרבי של עד חצי טון

כרסום עד 4 צירים

מהלך שולחן מרבי: X=1650mm, Y=800mm, Z=700mm

**הנתונים מתייחסים לכושר העמסה מרבי של עד 1 טון

מה ההבדל בין מכונת כרסום CNC ב-5 צירים למכונת 4 צירים

כאשר מדברים על מכונות CNC לכרסום מתכת ועיבוד שבבי, לא אחת עולה הנושא של צירי העבודה האפשריים לכל סוג מכונה. המשוכללות ביותר מציעות כרסום ב-5 צירים או ב-4 צירים – לעומת 3 צירי עיבוד כפי שקיים במכונות הפשוטות והבסיסיות ביותר. אך מה המשמעות של ספירת צירים זו?

מספר הצירים מתייחס לכיוונים שבהם המכונה וראשי העיבוד שלה יכולים לזוז ולפעול לטובת משימת העיבוד המתוכנתת. ההבדל העיקרי בין מכונת כרסום 5 צירים למכונת כרסום 4 צירים טמון ברמת המורכבות וסוג פעולות העיבוד שניתן לבצע עם המכונה.

מכונת CNC 4 צירים

מכונת עיבוד שבבי הפועלת בארבעה צירים מאפשרת תנועה ועיבוד בארבעה כיוונים שונים, אשר לרוב מוגדרים כצירי X, Y, Z וציר סיבובי הנקרא ציר A. לפי החלוקה הבאה:

  1. ציר X: תנועה אופקית שמאלה וימינה.
  2. ציר Y: מייצגת את התנועה האופקית מהחלק הקדמי לאחורי
  3. ציר Z: ציר העיבוד הנע למעלה ולמטה.
  4. ציר A: הציר הרביעי הוא סיבובי, מאפשר לחלק שאותו מעבדים להסתובב סביב עצמו בציר סיבובי מוגדר.

זה למשל ובין היתר מאפשר עיצובים תלת מימדיים של חלקי מתכת, חריטות מדויקות וחיתוך בסיבוב של חלקי מתכת.

מכונת כרסום CNC 5 צירים

מכונת CNC בחמישה צירים מרחיבה את צירי העבודה של מכונת 4 צירים באמצעות הוספת עוד ציר סיבובי, אשר לרוב נקרא ציר B. כך, בנוסף לצירי העבודה X, Y, Z, A, מכונות משוכללות ויקרות אלו מאפשרות יותר מרווח וחופש תנועה סיבובי וצירי של כל חלקי המכונה – ראשי העיבוד והחלק המעובד עצמו. עם מכונות אלו ניתן לייצר את החלקים הכי מורכבים ומדויקים ומשתמשים בהם ליישומים מיוחדים או כאשר התכנון מורכב, מרובה שלבים ופרטים ומחייב דיוק מקסימאלי.

ביעקובוביץ חיים עובד צוות מיומן ומנוסה מאוד של טכנאים ומפעילי כרסומות CNC וכרסומות קונבנציונליות, כולם מוכנים ומזומנים לסייע לכם ולייצר עבורכם חלקים ותוצרים איכותיים ומדויקים ביותר. אנו מיישמים תהליך תכנון ממוחשב משוכלל וקפדני להבטחת הפעלה יעילה ומהירה של תהליכי  כרסום ועיבוד שבבי ב-CNC. כמו כן, כדי להבטיח ביתר שאת דיוק ועמידה בדרישות ההנדסיות שלכם לגבי מוצרי עיבוד שבבי בייצור של צוות יעקובוביץ, אנו מיישמים תהליך מקיף וחסר פשרות של ביקורות איכות, הן לפי תקן ISO 9001:2015 והן לפי הניסיון ולפי תוצאות של מכונות QA וציוד מדידה מתקדם.

בזכות שירותי ותהליכי התכנון והייצור המתקדמים שלנו, אנו יכולים לייצר טווח רחב של מוצרים ורכיבים ולעמוד גם במשימות המורכבות ביותר. ראו את המוצרים שייצרנו וצרו איתנו קשר לפרטים נוספים והצעת מחיר לשירותי כרסום CNC ופתרונות עיבוד שבבי מתקדמים ומדויקים בכללותם.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]