כרסומת היא אחת המכונות החשובות ביותר בתעשיית העיבוד השבבי, כלי תעשייתי שבלעדיו רכיבים רבים שאינספור תהליכים תעשייתיים והנדסיים תלויים בהם לא היו יכולים להיות מיוצרים, בטח לא במהירות ובדיוק שניתן להשיג כיום. כפי שניתן להבין מהשם של מכונת העיבוד השבבי המרכזית הזו, הכרסומת מבצעת מעין תהליך שבו כלי עיבוד ייעודי וחזק העשוי מתכת "מכרסם" בחומר המעובד – לרוב חומר גלם ממתכת כלשהי או פולימר פלסטי או אפילו עץ – וזאת כדי להשיג תוצר מוגדר ומתוכנן. כרסומות מהוות כלי עבודה מהותי בעיבוד שבבי, לצד מחרטות, משחזות, מקדחים וכן הלאה. 

בעוד שבמשך עשורים רבים התעשייה הסתמכה בעיקר על מכונות כרסומת ידניות ו"מסורתיות", כיום יש מעבר משמעותי לעבודה על בסיס מכונות כרסומת CNC ממוחשבות ואוטומטיות המספקות שפע של יתרונות מעשיים, הנדסיים וכלכליים. 

בדמה למרבית הכלים הידניים של תחום העיבוד השבבי, גם לצורך הפעלה יעילה, מדויקת ובטוחה של כרסומת ידנית יש צורך בצבירת ניסיון מעשי ומקצועי רב מאוד. במידה רבה, מפעילי מכונות עיבוד שבבי ידניות נוספות הם ממש אומנים בתחומם, עם יד עדינה ורגישה המספקת תוצרים איכותיים ומדויקים יחסית. אך זוהי נישה הולכת ונעלמת בעולם העיבוד השבבי, כאשר יותר ויותר משימות מועברות לביצוע מהיר, יעיל, מדויק וכלכלי יותר במכונות CNC וכאשר מפעילי מכונות ידניים פורשים מעבודה ובמקומם נכנסים רק מפעילי CNC. 

אודות הכרסומת

מדובר במכונת עיבוד שבבי אשר מבצעת משימות של עיבוד משטחים מישוריים וצורתיים – בעיקר ממתכת – כאשר זוהי מכונת העיבוד השבבי הנפוצה והמרכזית ביותר עבור מרבית המשימות והתוצרים. היא מורידה שכבות של חומר גלם מהחומר המעובד, בהתאם לתכנון המדויק של התוצר שאותו נדרש לייצר, כאשר יש כמה סוגים של כרסום – לחיתוך, להורדת שכבות חומר, ליצירת חריצים, להורדת שבבים וכן הלאה. 

למכונת כרסום יש כלי עיבוד, העשוי מתכת חזקה, קשה ועמידה, הוא מותקן בבסיס המכונה ומסתובב במהירות גבוהה, מכרסם ומעבד את חומר הגלם המעובד בעת המגע איתו. העיבוד נעשה בהתאם לכיוון עבודתה של הכרסומת והזזה של צירי התנועה בהתאם לתכנון התוצר – בין אם ידנית או אוטומטית ע"י מחשב ותכנון CNC. חלק מהמכונות מסוגלות לבצע עיבוד וכרסום בצירי X, Y ו-Z (אחורה וקדימה, לצדדים ולמעלה ולמטה) ואילו מכונותמתקדמות יותר מסוגלות לעבד חומרי גלם בכל מישורי התנועה – כולל סיבוב חומר הגלם המעובד כך שכלי העיבוד יקבל גישה לכרסום מכל כיוון וזווית וכך ניתן לייצר ביתר דיוק ומהירות תוצרים מורכבים יותר.

בתעשייה משתמשים בכרסומת למגוון אדיר של משימות ולייצור אינספור תוצרים – בעיקר ממתכת אך גם בתעשיות העוסקות בפלסטיק, עץ ואבן. בעזרתה אפשר לייצר רכיבים פשוטים כמו גלגלי שיניים וגם רכיבים מאוד מורכבים ומרובי אלמנטים, שכבות ומישורי עיבוד. מדובר על חלקי חילוף, חלקים למכונות וכן הלאה ועם צרכני תוצרי כרסום ועיבוד שבבי מכל ענפי התעשייה – מהייטק וחידושים מדעיים מתקדמים ועד תעשיה מסורתית ומסורתית. 

כרסומת ידנית מול CNC

כרסומת ידנית היא מכונת כרסום המופעלת ידנית, ע"י מפעיל מנוסה ומקצועי. באמצעות מערכת של ידיות המפעיל מזיז את חומר הגלם המעובד ואת שולחן העבודה לעומת כלי העיבוד ו/או מעלה ומוריד את כלי העיבוד. כלי העיבוד מסתובב וההזזה הידנית של חומר הגלם מכרסמת בו ליצירת התוצר המבוקש – בין אם בעזרת תכנון ממוחשב כלשהי ובין אם באופן ידני לחלוטין. 

לעומת הידנית, מכונת CNC מאפשרת הרבה יותר משימות עיבוד שבבי – באופן מהיר, יעיל, מדויק, כלכלי ופחות בזבזני בחומר הגלם. כאלו מכונות עיבוד שבבי משוכללות ויקרות אשר פועלות לפי תכנון ממוחשב מדויק של התוצר הרצוי, כאשר מנועים מיוחדים ורגישים מניעים את חומר הגלם ואת כלי העיבוד בתיאום מושלם ובמהירות מופלאה. מכונת  הCNC מייצרת תוצרי עיבוד שבבי מורכבים מאוד, במהירויות שיא ובדיוק חסר פשרות, כאשר כל התהליך מבוצע אוטומטית ע"י המכונה ובהתאם לתכנון הממוחשב המקדים אשר מומר לקוד אותו המכונה קוראת.

מכל הבחינות, ה – CNC עולה על הידנית פי כמה וכמה, מדובר על ליגה אחרת לגמרי של יכולות עיבוד שבבי. אך למשימות פשוטות ובודדות של כרסום, לעיתים בהחלט ניתן ואף זול יותר לייצר חלק בעזרת הידנית.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]