נירוסטה (פלדת אל חלד) היא אחד החומרים הכי איכותיים, פופולאריים ועמידים בתעשייה וביישומים רבים. הבחירה בנירוסטה, חומר גלם יחסית יקר לעומת חלופות אחרות, נעשית לרוב בגלל עמידות מעולה לקורוזיה וחלודה, עמידות גבוהה לחמצון בטמפרטורות גבוהות ו/או החוזק שלה. נירוסטה היא כמובן סגסוגת מתכתית (פלדה המעורבבת בעיקר עם כרום ולעיתים ניקל), לכן בתהליכי ייצור ועיבוד רבים יש צורך לרתך חלקי נירוסטה זה לזה – כאשר ריתוך נירוסטה מצריך ידע, ניסיון וגם ציוד שונה לעומת ריתוך פלדה רגילה.

חברת יעקובוביץ חיים מתמחה בעיבוד שבבי מתקדם ומדויק של מתכות וחומרים שונים, כאשר בנוסף החברה מציעה שירות פרימיום מותאם אישית של גימור, הרכבה, ריתוך וייצור רכיבי נירוסטה למגוון שימושים ויישומים תעשייתיים.

מהו ריתוך נירוסטה

מאז המצאת פלדת האל חלד בשנת 1913 חלה התפתחות משמעותית בסגסוגות המתכת הנכנסות תחת משפחת הפלדה האיכותית והשימושית הזו. כיום ישנם כמה וכמה סוגים של נירוסטה, כאשר בתעשייה משתמשים בעיקר בשלושה סוגים מרכזיים הנבדלים זה מזה בתכונות מכאניות ופיזיקליות. ריתוך נירוסטה מהותו חיבור חלקים שונים העשויים נירוסטה מסוג מסוים, כדי ליצור מבנה מסוים ומורכב יותר, מבנה שיכול להיות גדול מאוד וגם קטן מאוד ליישומים ספציפיים וקטנים בתעשייה.

הטכניקה הדרושה לריתוך נירוסטה אינה שונה משמעותית מזו הנדרשת לריתוך פלדה רגילה, אך עם שני יוצאי דופן מהותיים וחשובים. ראשית, חשוב ביותר בריתוך נירוסטה ליישם יותר תשומת לב ושליטה בהקשר לחימום וקירור של פלדת האל חלד שאותה מרתכים זו לזו – כדי למנוע עיוותים נזקים. שנית, לעומת ריתוך פלדה פחמנית רגילה, בריתוך נירוסטה חשוב יותר להתאים את חומר המילוי של הריתוך עם החומר שאותו מרתכים בפועל (סוג הנירוסטה הספציפי) – כדי לשמור על העמידות הגבוהה של נירוסטה.

בנוסף, כדי להבטיח ששכבת המגן של הנירוסטה (זו המונעת חלודה וקורוזיה) לא תיפגע, חשוב להשתמש בתוספת גז ארגון בריתוכי נירוסטה. גז זה, הפוגע במתכת החמה והנמסה בעת הריתוך, מתרכב עם הסגסוגת ויוצר שכבת הגנה עמידה ואיכותית. הנירוסטה רגישה מאוד להימצאות פלדה פחמנית, לכן יש חשיבות רבה לתוספת גז הארגון ולשימוש בכלים ייעודיים רק לעבודות נירוסטה כדי למנוע החדרת פחמנים "מיותרים" לסגסוגת בעת הריתוך – דבר שעשוי ליצור חלודה, אפילו בריכוזים קטנים.

ריתוך נירוסטה לא תקין ושאינו נעשה בטכניקה הנכונה ועם הציוד המדויק ביותר למשימה יכול ליצור פגיעה במאפיינים המכאניים שבדיוק בשבילם בחרתם להשתמש בנירוסטה מלכתחילה – למשל עמידת לקורוזיה וחלודה, חוזק וכו'. או "פשוט" ליצור ריתוך שאינו איכותי וחזק מספיק כדי לעמוד במשימה לשמה התוצר מיוצר.

טכניקות ריתוך נירוסטה

יש כמה שיטות נפוצות של ריתוך נירוסטה, כאשר השיטה נבחרת לפי מאפייני המתכת עצמה שיש לרתך, מהות היישום שאותו מייצרים וכמו כן ציוד קיים וניסיון אצל הגורם המבצע את הריתוך. 

ריתוך MIG לנירוסטה

טכניקה המשמשת בעיקר לריתוך חלקים עבים יחסית של נירוסטה זה לזה ו/או למשימות המצריכות ביצוע מהיר של הריתוכים. טכניקת MIG נקראת גם ריתוך עם קשת גז מתכת. בריתוך MIG משתמשים ברתכת AC "רגילה" ובתהליך הכולל הזנת תיל ריתוך ,ייעודי לנירוסטה כמובן, המשפר את המהירות ואת יעילות הריתוך. בריתוך MIG נעשה שימוש בתוספת גז ארגון כדי להפחית התזת מתכת מומסת וגם כאמור כדי לשמור על שכבת הגנה של המתכת המרותכת. 

ריתוך TIG לנירוסטה

הטכניקה הפופולארית הנוספת בריתוך נירוסטה, מחייבת מקצועיות וניסיון רבים יותר של הרתך ושימוש בציוד ייעודי מורכב ויקר יותר. זהו ריתוך הכולל שימוש ברתכת DC ובאלקטרודת טנגסטן מיוחדת המייצרת קשת חשמלית, בתוספת גז ארגון להגנה על המתכת והפחתת התזות והופעת "שלאקות". ריתוך TIG בנירוסטה מספק תוצאה אסתטית וחזקה יותר, אך הוא מצריך יותר זמן לעומת ריתוכי MIG וגם מיומנות גבוהה יותר של הרתך עצמו. חומר המילוי חייב להיות מתאים ועם ריכוז נמוך מאוד של פחמן ו/או עם מייצבים מתאימים. 

יש טכניקות נוספות של ריתוך נירוסטה, מטכניקות חדשניות ומתקדמות של שימוש בלייזר לריתוך מדויק, מהיר ויחסית קר של נירוסטה ועד טכניקות נוספות כמו SMAW, SAW ואחרות. 

בבואכם לבחור חברה לביצוע ריתוכי נירוסטה, חשוב מאוד לבחור חברה בעלת הציוד הדרוש לריתוכים מיוחדים אלו וכמו כן בעלת ניסיון מקיף באספקת תוצאות איכותיות, אמינות ועמידות. לחברת יעקובוביץ חיים הציוד, הטכנולוגיות, הניסיון ואנשי המקצוע הטובים ביותר למשימות ריתוך פלדת אל חלד מדויקות ומותאמות אישית, ביחד עם תהליכי עיבוד שבבי משוכללים או בלעדית לייצור והרכבת תוצרי נירוסטה. 

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]