ריתוך היא פעולה נפוצה מאוד במגוון אדיר של יישומי תעשייה, פעולה אשר מהותה חיבור רכיבי מתכת (או מוצרים תרמו-פלסטיים ופולימרים אחרים) זה לזה, בדרך כלל באמצעות יישום חימום גבוה וממוקד בנקודות החיבור. פעולת הריתוך מתבצעת בכמה דרכים ועל בסיס כמה טכנולוגיות שונות, אך היא קריטית למכלול אדיר של תחומים ויישומים, ככלי מעשי מרכזי לבניית מבנים ורכיבים שונים, כפעולה משלימה לפרויקטים של עיבוד שבבי ולמגוון היבטים ויישומים נוספים. 

חברת יעקובוביץ' חיים כרסום וחריטה ממוחשבים מספקת שירותי עיבוד שבבי מתקדמים ואמינים במיוחד, למגוון סוגי לקוחות מהתעשייה והמשק הישראלי. כחלק ממערך השירותים המקיף והמלא שלנו ללקוחותינו, אנו גם מספקים שירותי ריתוך איכותיים ומותאמים אישית, על ידי אנשי צוות מיומנים במיוחד ועם טכנולוגיות הריתוך הטובות ביותר בתעשייה. 

כיצד עובדת פעולת הריתוך?

פעולת הריתוך דורשת יישום חום גבוה וממוקד בנקודות בהן רוצים לחבר בין שני חלקי מתכת. החום מיושם באמצעים פיזיקליים וטכנולוגיים ייעודיים ומטרתו להמיס את שני חלקי המתכת כך שבעת התקררות האזור, החלקים יתחברו יחדיו בצורה חזקה ואחידה. יישום נוסף של חום בריתוך כולל המסה של חומר מקשר ומחבר חיצוני אשר יוצר את החיבור בין שני רכיבי המתכת הרלוונטיים. אחד המאפיינים הייחודיים של ריתוך לעומת פעולות חיבור מתכת אחרות (למשל הלחמה) הוא בכך שבריתוך מתבצעת המסה של מתכת הבסיס שאותה מחברים יחד. 

בדיוק מכיוון שבריתוך משתמשים בחום גבוה מאוד ובאמצעים פיזיקליים מורכבים ליצירת החום הזה והחיבור בין חלקי מתכת שונים, מדובר על תחום עיסוק המחייב גם מקצועיות חסרת פשרות וניסיון רב ביישום פעולות ריתוך וגם בתחום בעל פוטנציאל סיכון יחסית גבוה הדורש עמידה בתנאי בטיחות מחמירים ומדויקים כדי למנוע פציעות ונזקים. 

יש שיטות ריתוך שונות בתעשייה, אשר מתבססות על מכונות ריתוך שונות ועל אמצעים פיזיקליים וטכנולוגיים שונים ליצירת החום והשגת חיבור חלקי מתכת באמצעות ריתוך. השיטות הנפוצות ביותר לריתוך כיום הן: ריתוך באמצעות יצירת קשת חשמלית (שיטה הכוללת בתוכה כמה סוגי ריתוך ספציפיים), ריתוך נקודות, ריתוך לייזר וריתוך גז. השיטות שונות האחת מהשנייה באופן בו מושג החימום הנקודתי של אזור החיבור וכמו כן האם מוסיפים חומר מילוי שלישי או שרק ממיסים את שני חלקי המתכת כך שיתרכבו יחד בעת הקירור. 

ככלל, עולם הריתוך הינו מורכב ומפותח מאוד מבחינת טכניקות ריתוך, מכונות ריתוך ושיטות להשגת תוצאת ריתוך איכותיות ואמינות, החל מריתוך ידני פשוט באמצעות אלקטרודות ועד ריתוכי לייזר רובוטיים וריתוכים ע"י קרן אלקטרונים בתוך תא ואקום. 

לכל שיטת ריתוך יש את מכונות הריתוך המתאימות למשימה, החל מרתכות פשוטות וקטנות ועד מכונות ריתוך גדולות, מורכבות ומשוכללות לטכניקות חדשניות ויקרות יותר, כולל כאמור מכונות ריתוך רובוטיות הנמצאות במפעלים גדולים (למשל מפעלי ייצור רכבים).

מטרת פעולת הריתוך

כאמור, פעולת הריתוך מיועדת לחיבור רכיבי מתכת או פולימרים אחרים זה לזה, קרי, לקחת כמה רכיבי מתכת נפרדים ולחברם יחד לכדי חלק אחד. בדיוק בגלל מטרה רחבה וכללית זו, ריתוך משמש למגוון אדיר של יישומים ותחומי תעשייה, מחיבור מוטות מתכת זה לזה ליצירת מבנים תעשייתיים וחקלאיים גדולים, דרך ריתוך חלקי צנרת זה לזה ועד ריתוכים זעירים ועדינים של רכיבים מורכבים ומיוחדים. כמו שאי אפשר לדמיין את התעשייה על גווניה השונים ללא שירותי עיבוד שבבי, כך גם אי אפשר לדמיין אותה ללא יישומי ריתוך. 

כללי בטיחות בריתוך

לצד מקצועיות ואיכות בביצוע עבודות ריתוך שונות, אלמנט הבטיחות הוא קריטי וחשוב ביותר, מכיוון שכאמור מדובר על תחום בעל פוטנציאל סיכון גבוה. הבטיחות מיועדת קודם כל לשמור על בריאות העובדים עצמם ושנית על מניעת נזקים שונים לרכוש. 

היבטי הבטיחות המרכזיים והנפוצים ביותר בכל הנוגע לריתוך נוגעים לסכנות העיקריות מיישומים תעשייתיים אלו:

  • בטיחות למניעת פגיעות פיזיות לעובדים המרתכים – ציוד מגן לגוף ולעיניים, כפפות ריתוך, נעליים מוגנות ועוד אלמנטים של ציוד מגן אישי.
  • בטיחות למניעת סכנות התחשמלות – התחשמלות היא סכנה מהותית בכל הנוגע לריתוך, מכיוון שעובדים כל הזמן עם מכונות במתח גבוה מאוד. כללי הבטיחות כאן כוללים מבדקים תקופתיים לציוד הריתוך, הארקות אמינות, ציוד מגן ושימוש רק בציוד תקני ובטיחותי.
  • בטיחות למניעת חשיפה מסוכנת לאדים וגזים – בשיטות ריתוך מסוימות יש פליטה של אדים וגזים לאוויר, לכן יש לעבוד עם אוורור מתאים, צימוד מגן אישי מתאים ואלמנטים ייעודיים להפחתת אדים וגזים. 
  • בטיחות למניעת שריפות ופיצוצים – ריתוך כולל חום רב ולכן קיים סיכון מהותי להתלקחות שריפות ואפילו גרימת פיצוצים, לכן יש להתנהל נכון מבחינת כללי בטיחות למניעת שריפות, התלקחויות בלתי נשלטות ופיצוצים ולהשתמש באמצעי מגן מתאימים.

רוצים לקבל שירותי ריתוך איכותיים, אמינים, מדויקים ובטיחותיים? צרו קשר היום עם יעקובוביץ' חיים וגלו על האיכויות המקצועיות שלנו בעיבוד שבבי, ריתוכים והרכבות מכאניות.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]