בעולם סוגי הריתוך, ריתוך ארגון או ריתוך TIG (שני שמות נפוצים המתארים אותו סוג ותהליך ריתוך) נחשב לאיכותי מאוד מבחינת היישומים שהוא מאפשר, הגימור שהוא מספק וחוזק ועמידות התוצר המרותך, אך זוהי גם טכניקה שלא פשוט ללמוד והיא מחייבת מקצועיות ודיוק חסרי פשרות כדי לספק תוצאות אופטימאליות. נסביר אודות ריתוך ארגון / ריתוך TIG, מה היתרונות של שיטה זו ומתי נשתמש בה.

מחלקת הריתוכים וההרכבות של חברת יעקובוביץ' חיים מנוסה ומקצועית מאוד בריתוכי TIG, עם מיומנות גבוהה במיוחד ושימוש בציוד המתקדם ביותר בתעשייה.

מה זה ריתוך TIG?

היום יותר מקובל להשתמש במונח המקצועי ריתוך TIG ופחות במונח הוותיק יותר של ריתוך ארגון, למרות שבהחלט ברוב מוחלט של המקרים, ריתוכי TIG כוללים שימוש בגז האציל ארגון כדי להגן על האזור המרותך ועל "אמבטיית" הריתוך. המשמעות של TIG היא ראשי תיבות באנגלית של המונח Tungsten Inert Gas, ריתוך מבוסס על שימוש בפלדת טונגסטן חזקה ועמידה יחד עם תוספת גז אציל שאינו "מתערבב" עם חומרי הריתוך ומגן על האזור המרותך.

בריתוך ארגון, יש הזרמה קבועה ויציבה של גז ארגון – גז אציל בתכונותיו הכימיות-פיזיות – לאזור המרותך, כאשר הארגון הוא האחראי על ייצור הקשת החשמלית ההכרחית לריתוך (מה שבריתוך "רגיל" נוצר ע"י האלקטרודה עצמה). הארגון גם מייצר את הקשת החשמלית וגם מגן על הריתוך עצמו מפני התחמצנות, התערבבות חומרים, היווצרות אדים או עשן וביצוע של ריתוך נקי, אחיד, חזק ואיכותי מאוד. בריתוך TIG עושים שימוש באלקטרודה עמידה העשויה מפלדת טונגסטן, עם תוספות קטנות שונות בהתאם למתכת המרותכת ולמאפייני הריתוך השונים. האלקטרודה העמידה בתוספת גן הארגון המיונן מייצרים קשת חשמלית מוגנת ומאפשרים את תוצאות הריצוך המצוינות של ריתוך ארגון / TIG.

חשוב לציין כי בריתוך TIG חומר המילוי עצמו מיושם לסביבת הריתוך מהצד, ידנית ע"י המרתך, ולא דרך האלקטרודה כמו בריתוכים "רגילים", ריתוך של מתכות נירוסטה, ועוד זאת יחד עם שליטה של המרתך בכמה גז מוזרם למערכת ובמאפייני החשמל בזמן אמת (עם דוושה או כפתור). כך אפשר להשתמש בדיוק בכמות חומר המילוי הנדרשת וגם להשיג יותר שליטה על תהליך הריתוך ותוצאותיו – לאחר צבירת ניסיון ופיתוח מיומנות בטכניקה מורכבת זו.

למה משתמשים בריתוך ארגון / TIG

ריתוך ארגון או TIG מתאים לריתוך כל סוגי המתכות, עם תוצאות מעולות ואיכותיות. אך באופן כללי, בשל מורכבות היישום והמיומנות הנדרשת, לצד עלויות ריתוך גבוהות יותר, מקובל להשתמש בשיטה זו לריתוך מתכות מיוחדות כמו נירוסטה, אלומיניום, פליז, נחושת וכיוצא באלו. ריתוך TIG מתאים גם כדי לרתך אלמנטים יצוקים, כולל ברמות עובי שונות של היציקה. בתעשיית הרכב, התעופה והחלל למשל, עושים שימוש כמעט בלעדי בריתוכי ארגון / TIG בשל האיכות, העמידות והתוצאות האסתטיות המצוינות של ריתוך TIG מקצועי. כך גם ביישומים שונים בתעשייה, כאלו העושים שימוש במתכות מיוחדות ומחייבים איכות חסרת פשרות.

יתרונות של ריתוך TIG / ריתוך ארגון

  • שילוב גז הארגון האציל מגן על הריתוך ומונע התחמצנות האזור, התפתחות חלודה, גימור ריתוך שחור "שרוף" ושאר נזקים.
  • בריתוך ארגון לא נוצרים אדים או עשן במהלך הריתוך, מה שיוצר סביבת עבודה בריאה ונוחה יותר.
  • ריתוכי TIG (בביצוע איכותי ומקצועי) יוצאים נקיים ואחידים מאוד, אין "סיגים" או "שלאקות" שצריך לנקות ולהשחיז.
  • ריתוך TIG מאפשר לרתך ביעילות יותר מתכות וסגסוגות לעומת כל שיטת ריתוך אחרת.
  • בריתוך ארגון אין פיזור של חומר מילוי, אין "השפרצות" בריתוך וכל סביבת הריתוך נקייה ואיכותית מאוד בתוצאה הסופית.
  • ריתוך TIG ארגון מתאים למגוון אדיר של יישומים, מרכיבים מדויקים ועמידים לתעשיות שונות, דרך תיקונים של רכיבים ובניית רכיבים מיוחדים ואפילו עד יצירות דקורטיביות ואמנותיות ממתכות שונות.

רוצים לשמוע עוד על שירותי ריתוך ארגון / ריתוך TIG? פנו אלינו ליעקובוביץ' חיים ונסביר לכם כיצד נוכל לעזור ומדוע אנחנו מקצועיים ואמינים כל כך.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]