לצד פיתוחים טכנולוגיים והנדסיים מרחיקי לכת ומשמעותיים מאוד, אחד השינויים הכי חשובים בעולם התעשייה המודרני כפי שהוא קיים היום הוא ללא ספק תחום בקרת האיכות. בקרת וניהול איכות מהווים מרכיב אינהרנטי מאינספור תהליכי ייצור ותעשייה כיום, דרך סטנדרטים בינלאומיים מוגדרים ותהליכי בקרת איכות ששחקנים בתעשיות שונות מיישמים כדי להבטיח מוצרים ושירותים איכותיים אשר עומדים בדרישות המחמירות ביותר של לקוחות ומשתמשים. נפרט מהי החשיבות של ניהול בקרת איכות בעולם התעשייה ומדוע אסור לוותר עליה, במיוחד לא בייצור רכיבים מדויקים.

מה זה בכלל ניהול בקרת איכות?

לפני ההסביר מדוע בקרת איכות (QA) היא חשובה כל כך, נסביר באופן כללי מה זה ניהול בקרת איכות. הכוונה היא למכלול התהליכים הניהוליים והמעשיים המיועדים להבטיח שהמוצר או השירות שחברה תעשייתית מספקת יהיה איכותי בצורה הגבוהה והמחמירה ביותר, בהתאם לסטנדרטים של אותו תחום ייצור או תעשייה ספציפי ולפי הצרכים והדרישות של הלקוח או משתמש הקצה.

בקרת איכות בתעשייה כוללת למשל נהלי עבודה מסודרים שמהותם ניהול תהליכי ייצור איכותיים, מדויקים ובטיחותיים, מדידות אוטומטיות ו/או ידניות של מדגמי מוצרים כיד להבטיח איכות ועמידה בתכנון וביעדים, בדיקות לעמידה בעומסים וכיוצא באלו – מכלול ההיבטים המבטיחים תוצאה איכותית מהמוצר המיוצר.

הסיבות לקיומם של תהליכי בקרת איכות וחשיבותם

  • בקרת איכות מוודאת כי ספק/יצרן מפיק תוצרים איכותיים אשר עומדים בדרישות התעשייה הספציפית וצרכי הלקוחות.
  • קידום מודעות לאיכות בכל הארגון ובקרב כל הגורמים התעשייתיים בשרשרת הייצור.
  • ייעול תהליכי ייצור וקידום עבודה איכותית ובטיחותית – גם לייצור טוב יותר וגם לשימוש נכון ויעיל יותר במשאבי ייצור.
  • הפחתת פחת בייצור ומוצרים פגומים אשר יש להשמיד או למחזר לייצור חוזר.
  • תהליכים מעשיים של בקרת איכות מיושמים כדי לוודא שמוצר מסוים אכן עומד באופן מלא ומדויק בתכנון המקדים – למשל שרכיב המיוצר במכונת CNC מדויק לחלוטין לפי התכנון המוחשב המקדים.

היכן ניהול האיכות היא קריטית במיוחד?

ניהול בקרת איכות ועבודה כוללת תוך תשומת לב קפדנית ומהותית על איכות ודיוק הם אלמנטים תעשייתיים חשובים ואף קריטיים ביישומים ותחומים מסוימים, יותר מתחומים אחרים לצורך העניין. כך למשל בתחומי התעופה והחלל בקרת האיכות היא קריטית בצורה קיצונית ועם משמעויות פוטנציאליות של חיי אדם והגנה על ציוד בשווי אדיר. כך גם בייצור רכיבים לתעשיית הרכב, ייצור לתעשיית הרפואה ושאר תהליכי ייצור בהם יש לייצר רכיבים מורכבים וסופר מדויקים.

דוגמא קיצונית לניהול בקרת איכות לא תקין היא בתכנית החלל האמריקאית בעבר, בפיתוח ובניית מעבורת החלל צ'אלנג'ר ובמידה מסוימת גם במעבורת החלל קולומביה אשר בה היה האסטרונאוט הישראלי אילן רמון ואשר התפוצצה בחזרתה לכדור הארץ מהחלל בעקבות פאנל בידוד שהתפרק ונפל בעת החדירה לאטמוספרה. בבנייה ובאחזקה השוטפת של המעבורת צ'אלנג'ר, בקרת האיכות לא נוהלה כמו שצריך ותהליכים שונים בוצעו בצורה לא נכונה, מה שלמרבה הצער גרר תקלות שהובילו להתפוצצות המעבורת בעת ניסיון המראה ב-1986 – בעקבות כשל של אחד מאטמי הטילים.

מכאן שתעשיית העיבוד השבבי היא מהבולטות שבהן ניהול בקרת איכות הוא קריטי וחייב להיות חלק בלתי נפרד מכל משימה וכל עבודה לייצור רכיב או תוצר מדויק, גם במכונות קונבנציונאליות-ידניות וגם במכונות CNC מתקדמות ואוטומטיות. יש ציוד ומיכון בקרת איכות מיוחד לביצוע מדידות ובדיקות וגם כל תהליך העבודה עצמו נעשה תחת נהלים וסטנדרטים מחמירים וברורים של ניהול איכות – למשל תקן ניהול האיכות בתעשיית התעופה והחלל AS9100.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]