עיבוד שבבי ממוחשב הוא מונח הנשמע הרבה מאוד בהקשר לתהליכי ייצור בפרט ותעשייה בכלל, אך מה באמת המשמעות של המונח הזה ומה הקשר למונח CNC שהוא גם אחד הנפוצים בייצור רכיבים וחלקים לתעשייה – על כך ועוד, מיד.

בקצרה ובאופן כללי, עיבוד שבבי ממוחשב הוא תחום הכולל בתוכו מגוון טכניקות של עיבוד מתכות, פלסטיקים מסוימים ואפילו עץ – כאשר קוד מחשב ותכנון הנדסי ממוחשב שולטים למעשה במכונות אשר מעבדות את חומר הגלם לתוצר הרצוי, במהירות, בצורה אוטומטית ועם רמת דיוק גבוהה ביותר.

מה בין עיבוד שבבי ממוחשב ו-CNC?

כאמור, שני מונחי ייצור הנשמעים המון במכלול של תחומי תעשייה וייצור הם עיבוד שבבי ממוחשב ו-CNC. בפועל, הכוונה בשני מונחים אלו היא לאותו הדבר: עיבוד שבבי ממוחשב מיושם הלכה למעשה באמצעות מכונות CNC משוכללות אשר לוקחות את קוד המחשב ואת התכנון שבוצע מראש בתוכנות הנדסיות ייעודיות ומעבירות הוראות מדויקות להפליא למנועי המכונה ולראש העיבוד המתאים אשר פועל על חומר הגלם כדי לייצר את הרכיב המתוכנן.

המשמעות המילולית של CNC (באנגלית) היא Computer Numerical Control, כאשר הכוונה היא לבקר ממוחשב אשר מעביר פקודות ממוחשבות ומתוכננות מראש לכלי העיבוד השבבי המתאים למשימה המתוכננת.

בהקשר רחב יותר, כאשר מדברים על עיבוד שבבי, הכוונה הכללית היא לשיטת ייצור הכוללת במהותה הסרה מדויקת ומתוכננת של שכבות מחומר גלם כלשהו, כדי להגיע בסופו של דבר לתוצר מסוים לפי תכנון מקדים. זה נכון גם לגבי עיבוד שבבי עם מכונות קונבנציונאליות וידניות ובהחלט נכון לעיבוד שבבי ממוחשב עם מכונות CNC. מבחינה זו, עיבוד שבבי הוא ייצור בטכניקות של הסרת חומר גלם, תהליך המנוגד לייצור באמצעות הוספת חומר גלם , למשל ההיפך של עיבוד שבבי הוא הדפסות תלת מימד.

כיצד עיבוד שבבי ממוחשב עובד?

האבולוציה של התחום הייתה משמעותית ויחסית מהירה, כאשר כיום מדובר על תחום שהוא לחלוטין בגבולות הגזרה של הייטק, טכנולוגיה עילית מתקדמת המחברת את התעשייה המסורתית למציאות הטכנולוגית המהירה והמשוכללת של ימינו. מכונות CNC לעיבוד שבבי מבוסס מחשב חדישות הן בפועל אוטומטיות לחלוטין, כאשר כל מה שהן זקוקות לו כדי לעבוד ולספק תוצרים מדויקים הם קבצי מחשב המועברים למכונה וכוללים את הוראות הפעולה הספציפיות.

קבצי ההוראות למכונות העיבוד השבבי מיוצרים ע"י תוכנות מחשב ייעודיות ומאוד מתקדמות. המתכנן בונה דגם ממוחשב של הרכיב הרצוי, בעזרת כלי שרטוט, מדידה ושאר אלמנטים הנדסיים משוכללים ולמעשה בונה מעין אבטיפוס דיגיטלי על המחשב. תוכנת השרטוט ההנדסי לוקחת את התכנון המדויק הזה וממירה אותו לקובץ בשפה שמכונת ה-CNC מבינה ויודעת להמיר להוראות סופר מדויקות של כלי העיבוד השונים.

מכונות עיבוד שבבי ממוחשב חדישות ואוטומטיות יודעות להחליף עצמאית את כלי העיבוד בהתאם לתכנון ולשלב ייצור הרכיב הספציפי. מנועי סרבו מדויקים ואמינים מניעים את כלי העיבוד ו/או את חומר הגלם במישור העבודה הרלוונטי וכלי העיבוד מסיר שכבות חומר כדי להפיק את הצורה הנכונה לפי התכנון. זה מאפשר למיכון ייצור ממוחשב כזה לייצר רכיבים ברמת דיוק גבוהה מאוד, במהירות גבוהה ועם איכויות ייצור שפשוט בלתי אפשרי להגיע אליהן בעבודה ידנית.

בהתאם לסוג המכונה עצמה ומאפיינים הנדסיים וטכנולוגיים נוספים, עיבוד שבבי ממוחשב מספק יכולות עיבוד שבבי רב-גוניות ומדויקות מאוד – בעיקר מדובר על כרסום, חריטה, השחזה, חיתוך, ניקוב, קידוח ויצירת הברגות והברזות (דרך חריטה בעיקר). רוב מכונות ה-CNC הן מכונות עם 3 צירי עבודה ופעולה, כאשר מכונות מתקדמות ויקרות יותר מאפשרות כבר עבודה ב-5 צירים, כולל סיבוב של ראש כלי העיבוד ושל שולחן העבודה עליו נמצא חומר העיבוד.

מחפשים שירותי עיבוד שבבי ממוחשב מתקדמים, אמינים ומותאמים אישית? פנו היום לחברת יעקובוביץ' חיים והצטרפו לשורה של לקוחות קבועים ומרוצים, מכל מגזרי הפעילות בתעשייה הישראלית.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]