מה זה מהנדס איכות

בעולם העסקי והתעשייתי של היום, לצד שכלולים טכנולוגיים משמעותיים ושינויים באופן בו עובדים וצרכנים פועלים, אחד השינויים והפיתוחים המהותיים ביותר הוא ללא ספק תחום ניהול האיכות, כאשר בראש הפירמידה הזו של איכות עומד מהנדס האיכות. בארגונים מורכבים או כאלו המיישמים תהליך תעשייתי המחייב דיוק ואמינות, מהנדס האיכות הוא בורג קריטי במכונה, בעל המקצוע המפקח ומנהל את כל נושא אבטחת ובקרת האיכות והגורם המקצועי האחראי שלקוחות, משתמשים ועובדים יקבלו תוצרים איכותיים ביותר.

אחד ההיבטים בהם ניהול איכות ועבודתם של מהנדסי איכות הם גורמים כה חשובים כיום, הוא בכך שיישומי ניהול עדכניים ומתקדמים כיום הם ברובם ממוקדי ומוכווני לקוח. כך, מוצרים, שירותים ואפילו טכנולוגיות ויישומים דיגיטליים מכוונים במידה רבה מאוד לצרכי הלקוחות ולדרישות שלהם, הן מבחינה פונקציונאלית והן מבחינת איכות (אפילו שזה לא תמיד נראה כך עם סמארטפונים שמתחילים לגמגמם אחרי שנתיים…). כך, הדרישות של הלקוחות לאיכות ולביצועי המוצר או השירות הופכים הלכה למעשה להיות תשומה חשובה ואמיתית בתהליך הייצור או הפיתוח, בדיוק כמו תשומות אחרות בתהליך. לכן מערכת איכות מפותחת וטובה היא הכרח עבור כל כך הרבה שחקנים בכלכלה המודרנית כיום – ומהנדס האיכות הוא כאמור ביטוי מעשי לגמרי של זה.

מהנדס איכות – מה הוא בעצם עושה?

מהנדס איכות הוא, באופן טבעי, לרוב אדם בעל הכשרה והשכלה הנדסית רלוונטית (למשל תעו"נ, הנדסת מכונות בהתמחות באיכות וכיוצא באלו). מהנדס האיכות עובד בתוך צוות או מערכת האיכות בארגון או במודל של מיקור חוץ ותפקידו להבטיח את האיכות הכוללת של מוצרים המיוצרים בתהליכים תעשייתיים למיניהם, כמו גם של שירותים דיגיטליים או פיזיים למיניהם – אך בעיקר הכוונה היא לתהליכי ייצור פיזיים.

מהנדס האיכות מפקח ומנהל על כל תהליכי ומרכיבי ניהול האיכות של הארגון או של תהליך תעשייתי ספציפי, זה כולל גם הפקת תיעוד מדויק וייעודי לניהול ובקרת איכות, פיתוח ויישום בדיקות איכות ומהלכי אבטחת והבטחת איכות (מה שנקרא לא אחת תהליכי QA/QC), הגדרת קריטריונים של איכות ולאיזו רמה בדיקות איכות צריכות להגיע כדי לעמוד ברף האיכות שנקבע ועוד משימות רלוונטיות לניהול האיכות בארגון.

בגדול, מהנדס איכות הוא גורם מכריע ומשמעותי מאוד בניהול, בקרת והבטחת איכות בתעשייה כיום, כאשר לצד ניהול האיכות מבחינה תפיסתית ומעשית בשטח, מהנדס האיכות גם נדרש לפתור בעיות בשטח, בזמן אמת וכאשר הן קורות על רצפת הייצור – כדי למנוע תקלות וטעויות יקרות ולשמר רמת איכות אופטימאלית.

במסגרת עבודתם של מהנדסי איכות ומכיוון שהם מהותיים לכל כך הרבה שלבים בתהליך ייצור והוצאה של מוצרים חדשים, הם בפועל עובדים מול רוב בעלי העניין בארגון ובתהליך הייצור. החל מעבודה עם ומול מעצבים ואנשי תכנון, דרך עבודה עם ספקים ופיקוח על המוצרים והיישומים שהם מספקים, עבודה צמודה עם צוותי ייצור ולבסוף גם עבודה עם צוותי מכירות ושיווק וקבלת משוב ונתונים מלקוחות הקצה.

כישורים נדרשים למהנדס איכות

קודם כל, מהנדס איכות צריך על פי רוב שתהיה לו כאמור השכלה והכשרה הנדסית מתאימה לתחום פעילותו ולמהות הארגון התעשייתי שבו הוא פועל. כמו כן נדרשת היכרות ואף הכשרה מקצועית מתאימה בנושא של ניהול איכות, על הגוונים הרבים של התחום המתפתח והרחב הזה. כישורים נוספים, לצד השכלה והכשרה בתחום האיכות, הנדרשים ממהנדס איכות כוללים למשל:

  • חשיבה אנליטית ומדויקת ויכולת לקרוא ולנתח נתונים.
  • יכולת לנתח תהליכים, לאתר חולשות ופגמים ולבנות תהליכים להבטחת ובקרת איכות לאורך כל התהליך.
  • תשומת לב לפרטים, יכולת עבודה וחשיבה מולטי-דיסציפלינריות וגם יחסי אנוש טובים לאור ריבוי הגורמים שמולם עובד מהנדס האיכות.
  • היכרות מעולה ומעמיקה עם תהליכים תעשייתיים, הן במאקרו והן במיקרו.

היום, כאשר תחום ניהול ובקרת האיכות כה מפתוח, מהותי וקריטי להצלחה של מוצרים וארגונים, כל חברה חייבת ליישם בקרת איכות מקיפה ומותאמת אישית ולהעסיק מהנדס איכות מקצועי, מדויק ואשר מקדם את החברה ומוצריה קדימה.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]