פלסטיק הוא שם כולל למגוון אדיר של חומרים, אשר בפועל נמצאים במכלול עצום של יישומים ואלמנטים בתעשייה ובשאר היבטי חיים של כולנו. ענפי תעשייה רבים ושונים משתמשים בפלסטיק כל הזמן, החל מרכיבים קטנים מאוד ועד מוצרי פלסטיק גדולים ומורכבים. יחד עם העלייה המהותית בשימוש תעשייתי ומסחרי בתוצרי פלסטיק, כך גם תעשיית העיבוד השבבי פיתחה מיכון וטכניקות מתקדמות של עיבוד פלסטיק לתוצרים מותאמים אישית ומדויקים. נסביר אודות תהליך עיבוד פלסטיק והאפשרויות העומדות לרשותכם.

חברת יעקובוביץ חיים מספקת מגוון שירותי עיבוד שבבי, כולל שירותים מתקדמים ומדויקים של עיבוד פלסטיק וייצור רכיבי פלסטיק בהתאמה אישית ותכנון קפדני, בעזרת מיכון מקצועי וטכנולוגיות חדשניות.

מהו פלסטיק?

קודם כל, כדאי שנבהיר מזה זה בכלל פלסטיק. אותו חומר גלם כה נפוץ ומהותי לתעשייה ולצרכנות העולמית ואשר, כאמור, כולל בתוך המונח הנפוץ והכללי הזה המון חומרים ואפשרויות תעשייתיות. פלסטיק, השם הכולל לפולימרים סינטטיים רב-גוניים ביכולותיהם, הפך למרכיב אינטגרלי ומהותי בתעשיית הייצור, מכיוון שחומרים אלו מציעים מגוון אדיר של יישומים ותכונות.

כל סוגי הפלסטיק מורכבים משרשראות ארוכות של פולימרים המגיעים מהתעשייה הפטרו-כימית – קרי, נפט. הפלסטיק מציע תכונות כמו גמישות, עמידות מכאנית ועמידות בפני שלל גורמים סביבתיים. כמו כן, יש כמה וכמה שיטות שבהן ניתן להפיק ולעבד פלסטיק וליצור ממנו שלל צורות ויישומים ובאופן כללי מדובר על חומר גלם זמין מאוד ויחסית זול.

עיבוד שבבי מול יציקה

אחת התכונות שהופכות את הפלסטיק לכל כך רב גוני ושימושי היא היכולת לצקת את הפלסטיק במצבו הנוזלי לתבניות מוגדרות וליצור פריטים מוכנים, לעיתים קרובות ללא צורך בעיבוד נוסף. ניתן לייצר תבניות מורכבות, מדויקות ומותאמות אישית עבור יציקות פלסטיק מקצועיות וכך ליצור במהירות ובצורה מדויקת סדרות איכותיות של תוצרים ויישומים.

לצד יציקות פלסטיק, קיים תחום העיבוד השבבי של פלסטיק, בדומה ליציקות מתכת לצד האפשרות ליצור רכיבים בתהליכים מדויקים של עיבוד שבבי למתכות. עיבוד שבבי של פלסטיק הוא השם הכולל לתהליכי מיכון שונים שמהותם יצירת מרכיב מוגדר ומתוכנן מפלסטיק, מחומר גלם מוצק ומוכן, ללא יציקה כלל.

שתי הטכניקות אינן מתחרות זו בזו כמובן אלא משלימות זו את זו. כדי לייצר כמות גדולה של אותם מוצרי פלסטיק, יותר הגיוני תפעולית וכלכלית לבצע זאת בעזרת יציקת פלסטיק מדויקת. אך כאשר אתם זקוקים למרכיב אחד מסוים, לאבטיפוס או לכמות קטנה של תוצר פלסטיק מתוכנן ומותאם אישית, יצירתו בעיבוד שבבי הרבה יותר משתלמת כלכלית והיא יעילה יותר טכנית.

כך, תהליך הכנת תבנית ליציקת פלסטיק ותהליך היציקה עצמו מצריכים זמן יחסית רב והם יקרים. כאשר צריכים חלק מסוים או כמות קטנה, עיבוד שבבי מספק פיתרון הרבה יותר מהיר וזול, מבלי להתפשר על איכות, דיוק ורמת גימור מעולה.

יציקות פלסטיק – איך זה עובד?

מכיוון שחומרי פלסטיק הם פולימרים המבוססים על תוצרים פטרוכימיים שמופקים מנפט, ניתן לחמם אותם ולהביא אותם למצב נוזלי. כך מיישמים יציקות פלסטיק, מביאים את חומר הגלם למצב נוזלי ואז, בהסבר פשטני לצורך המחשה, יוצקים או מזריקים אותו לתוך תבנית מתאימה לצורה שאותה רוצים ליצור ממנו.

יציקות פלסטיק הם מאבני היסוד של תעשיית הייצור המודרנית ואי אפשר לדמיין את העולם שלנו היום בלי טכניקת ייצור נפוצה ומהותית זו. כך ניתן ליצור חלקים ומרכיבים בשלל צורות, כולל מורכבות מאוד, ועם יעילות מעולה ואחידות אשר הכרחית לייצור המוני ועמידה בסטנדרטים.

הזרקת פלסטיק

בעולם יציקות הפלסטיק, יש כמה טכניקות ספציפיות בהן יוצרים רכיבי פלסטיק במה שנקרא מקצועית "יציקה". הטכניקה הנפוצה והמרכזית ביותר של יציקת פלסטיק היא הזרקת פלסטיק. כדי להגיע למקסימום דיוק עם מינימום פחת של חומר גלם, לא סתם שופכים את הפלסטיק הנוזלי והמחומם לתבניות יציקה אלא לרוב מזריקים אותו בלחץ מדויק לתוך תבניות אטומות ומיוחדות. זה נעשה עם מיכון הזרקה ייעודי כמובן. לאחר הקירור והתמצקות החומר, מתקבל הרכיב המדויק לפי תכנון ותהליכי ייצור קפדניים.

*נציין שהיום הולכות ומתפתחות גם הטכניקות של הדפסת תלת מימד של רכיבי פלסטיק, אך אלו טכניקות ייצור שעוד רחוקות מאוד ממתן מענה לייצור המוני, הן מצריכות המון זמן ומיועדות בעיקר לדגמים, ייצור פשוט וחד פעמי, הפקת דגמים קטנים בתהליך המחקר והפיתוח וכיוצא באלו ולא לייצור מורכב ובטח לא המוני-תעשייתי.

תהליכים ספציפיים של עיבוד פלסטיק

פלסטיק הוא על פי רוב חומר פחות נוקשה וחזק ממתכת, לכן יש לבצע עיבוד שבבי של פלסטיק באופן שונה מאשר עיבוד מתכות ולא אחת גם באמצעות מיכון טכנולוגי והנדסי שונה וייעודי. כדי שעיבוד פלסטיק יספק תוצאות מדויקות ואמינות, לרוב עובדים עם חומרים פלסטיים קשיחים וחזקים יחסית, למשל שרפים תרמו-פלסטיים או פולימרים מחוזקים למיניהם. המגוון הקיים כיום עצום ועשיר מאוד, מה שמאפשר גם תוצאות מצוינות ומדויקות וגם התאמה אישית אופטימאלית מבחינת צרכים טכניים, תפעוליים, כלכליים ואפילו אסתטיים.

עיבוד פלסטיק בעזרת מיכון עיבוד שבבי מתאים ומשוכלל מאפשר כיום את אותם תהליכי עיבוד מדויקים ומותאמים אישית כמו במתכות וחומרים אחרים, חלק מהתהליכים ידניים ופשוטים יותר וחלקם ממוחשבים וכוללים ביצוע באמצעות מכונת CNC סופר מדויקות ומהירות. כך, אתם כצרכנים ולקוחות יכולים ליהנות מייצור מותאם אישית של רכיבי הפלסטיק המדויקים שאתם זקוקים להם.

תהליכי עיבוד פלסטיק כוללים למשל: חריטה, כרסום, חירור, השחזה שטוחה ועגולה, קדיחות, הברזות, הברגות וגם טכניקות גימור להשלמה אופטימאלית של תהליך העיבוד והייצור. ביעקובוביץ חיים מספקים שירותי עיבוד פלסטיק לתוצרים קטנים וגדולים כאחד, עם תכנון ממוחשב וביצוע מדויק ואיכותי ללא פשרות.

כרסום פלסטיק

כאשר מדובר על עיבוד שבבי של פלסטיק, אחת הטכניקות הנפוצות והמרכזיות בתחום היא כרסום פלסטיק. בדומה לכרסום מתכת בעיבוד שבבי, גם כאן לוקחים "גוש" פלסטיק גולמי ועם ראשי עיבוד מיוחדים ומותאמים לפלסטיק ועם מכונות מדויקות מאוד, מסירים מחומר הגלם שכבות, לפי תכנון מקדים דקדקני, כדי ליצור חלק מסוים ומדויק מאוד.

כך ניתן ליצור רכיבי פלסטיק מדויקים ומורכבים, כחלופה לייצור באמצעות יציקת / הזרקת פלסטיק, כאשר ישנם מצבים בהם זה הפתרון העדיף – טכנית או כלכלית. כלי הכרסום חותכים ומסירים שכבות מהפלסטיק בעדינות ובדיוק רב, משלב הכרסום הגס והגולמי יותר ועד לשלבי הגימור העדינים והמדויקים ביותר.

ייצור חלקי פלסטיק

ייצור חלקי פלסטיק, על אף שהוא דבר נפוץ ומהותי מאוד בתעשייה המודרנית ובכל כך הרבה תחומים וסוגי מוצרים ומערכות, הוא תהליך עם הרבה ניואנסים ומורכבויות ייצור, תהליך הדורש דיוק ומומחיות – בין אם מדובר על יצור באמצעות הזרקת פלסטיק ובין עם באמצעות עיבוד שבבי של פלסטיק.

הייצור נעשה לפי תכנון ממוחשב-הנדסי מדויק, עם בחירה חכמה של חומר הגלם המתאים ביותר למשימה ולמטרת היישום המיוצר (יש הבדל בין ייצור אבטיפוס או דגם לבין ייצור חלק/מוצר בייצור קמעונאי סופי) ועם בחירת סוג המיכון התעשייתי שהכי מתאים לתהליך הייצור הפרטני.

סדנת הייצור המתקדמת והמקצועית של יעקובוביץ חיים מצוידת מיכון עיבוד שבבי חדשני, משוכלל ומדויק ביותר, המאפשר עיבוד שבבי בפלסטיק ברמות הגבוהות ביותר של איכות, דיוק ועמידה בתכנון ובלוחות הזמנים. הכל בהתאמה אישית מלאה ומושלמת ומקצועיות חסרת פשרות.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]