ריתוך ברזל מהווה את אחת מאבני היסוד של עיבוד מתכות, תחום נרחב ונפוץ מאוד המשמש לאינספור יישומים ואשר מציע אמצעי רב-גוני מאוד לחבר ולייצר רכיבים ומבנים מברזל – מהמתכות הנפוצות ביותר הן בטבע והן בתעשייה. צוות יעקובוביץ חיים, המומחים לעבודות ועיבוד מתכות, סוקר את כל מה שיש לדעת אודות ריתוכי ברזל.

מהו ריתוך ברזל?

אי אפשר לתאר את התרבות האנושית בלי ברזל, זה חומר עד כדי כך מרכזי וחשוב. הברזל הוא היסוד הכי נפוץ בכדור הארץ מבחינת המסה שלו והרביעי הכי שכיח בקרום כדור הארץ, כך שיש הרבה ממנו ולכן הוא מהווה מרכיב מרכזי כל כך באינספור יישומים לאורך כל ההיסטוריה האנושית ובהחלט גם היום.

ריתוך ברזל הוא השם הכולל לתהליכים של חיבור חלקי ברזל או סגסוגות ברזל (פלדה) דרך יישום חום ולחץ ולרוב גם חומר מקשר, מה שיוצר חיבור חזק ועמיד בין חלקי ומשטחי המתכת. הריתוך של חלקי הברזל משמש בתור תהליך בסיסי ומהותי במגוון תעשיות ויישומים כאשר צריך לחבר חלקים שונים העשויים ברזל או פלדה, כולל בנייה, רכב, חקלאות, ייצור וכן הלאה.

מתי תזדקקו לשירותי ריתוכי ברזל?

פרויקטים של ייצור רכיבים ובניית קונסטרוקציות

ריתוך ברזל הוא משמעותי וחסר תחליף בייצור רכיבי ברזל ופלדה שונים (ממוצרים בסיסיים ופשוטים ועד פתרונות מיכון מורכבים) ובהמון פרויקטים של בנייה של מבנים, קונסטרוקציות מתכת למיניהן – מפרגולה או סככה חקלאית פשוטה ועד בניית מבנים גדולים ומורכבים למסחר, תעשייה ומגורים.

עבודות תיקון

באינספור עבודות ומשימות תיקון של אלמנטים שונים, לרוב ממתכת אך לאו דווקא וגם כאשר יש צורך בחיזוק מבני משמעותי, ריתוכי ברזל מהווים צורך משמעותי ואת הבחירה הזמינה, הנוחה והאמינה ביותר. דוגמאות כוללות למשל תיקונים של חלקי ברזל שניזוקו או נשברו, חיזוקים למבנים וקונסטרוקציות, תיקונים של רכיבי מיכון מפלדה, תיקון אלמנטים מבניים והנדסיים וכיוצא באלו.

עבודות בהתאמה אישית

ריתוכי ברזל מאפשרים התאמה אישית מקיפה ומשמעותית מאוד של מוצרים ומערכות מבוססי ברזל ופלדה, כדי להתאים לדרישות ולמפרטים מסוימים לפי צרכים הנדסיים, העדפות אסתטיות וכן הלאה.

הלכה למעשה, מגוון הצרכים, השימושים והיישומים הם ממש אינסופיים, עבודות שנתקלים בצורך בהן כל יום ובכל תחומי החיים. למשל תיקון והתקנת סורגים ומעקות, בניית סככות וגגונים, פרויקטים של בנייה, תיקון מכונות תעשייתיות וחקלאיות, בניית מוצרים מותאמים אישית וכן הלאה עם דוגמאות רבות.

נקודות חשובות לגבי ריתוך ברזל

  • תאימות החומר למשימה: העבודות מתאימות למתכות המכילות ברזל כמובן – אלו כוללות פלדות למיניהן, ברזל יצוק, ברזל מחושל, פלדת אל חלד (נירוסטה, מצריכה ריתוך מיוחד) ושאר סגסוגות פלדה המכילות ברזל.
  • הכנת החיבורים: חשוב לנקות ולהכין היטב את המשטחים שאותם הולכים לחבר כדי להבטיח חיבור חזק ועמיד. כמו כן, חשוב לזכור כי בעבודות ברזל, חשוב מאוד קודם לבצע את הריתוכים ורק לאחר מכן להעביר את הברזל תהליך של גלוון המגן מפני חלודה. אם חייבים לרתך ברזל מגולוון, חשוב מאוד לנקות את המשטח המרותך ולצבוע בצבע יסוד מתאים המספק הגנה מפני חלודה ושחיקת החיבור והחומר.
  • אמצעי בטיחות: חשוב להיות מיומנים וגם להשתמש בציוד הבטיחות המתאים וליישם כללי בטיחות בעבודה. זה כולל עבודה עם ביגוד ארוך המתאים לעבודה בחום ואש, כפפות עמידות חום ומגנות, להשתמש בקסדה המגנה על הפנים והעיניים מחלקיקי מתכת והסנוור החזק, נעלי עבודה מוגנות ועמידות, לרתך בסביבה מאווררת היטב (הריתוך משחרר גזים וחומרים לאוויר) ולא בקרבת חומרים דליקים או נפיצים. לצד עבודה מקצועית ומדויקת, הבטיחות צריכה להיות בעלת חשיבות מכרעת.

שיטות לריתוך ברזל

ישנן שלוש שיטות נפוצות, לכל אחת היישומים המתאימים במיוחד עבורה, הציוד הרלוונטי, יתרונות וחסרונות וגם כמובן רתכים ומסגרים אשר מיומנים בשיטה כזו או באחרת.

  • MIG – מבוצע עם הזרת גז Co2 לאזור המרותך והזנת סליל ברזל המומס בחום גבוה ויוצר את החיבור המרותך. שיטה המאפשרת ביצועים מהירים ומדויקים, טובים למשל לעבודות עדינות ואסתטיות, למשל סורגים, מעקות, מיטות ברזל ואלמנטים קישוטיים מברזל.
  • TIG – טכניקה המיישמת לאזור המרותך גז ארגון והזנה מהצד של מוט פלדת טונגסטן היוצרת את החיבור. שיטת ריתוך טיג מצריכה יותר זמן עבודה וגם הכשרה מורכבת יותר ומסגר מיומן במיוחד, מתאימה מאוד לנירוסטה וגם אלומיניום ומספקת גימור עדין ואסתטי יותר.
  • אלקטרודה – שיטה נפוצה מאוד ולרוב הטכניקה הבסיסית והראשונה שמסגרים לומדים לבצע. בעזרת רתכת מתאימה, מחברים אלקטרודה – שהיא מוט ברזל דק המצופה במתכת מיוחדת – ויוצרים קשת חשמלית שכאשר מצמידים את האלקטרודה לאזור המרותך, היא נמסה מהחום, יוצרת חום רב באזור ומאפשרת חיבור חזק מאוד של חלקי הברזל. טכניקה המתאימה ליישומים המחייבים חוזק מבני רב, למשל שערי פלדה, קונסטרוקציות וכדומה.

לעבוד רק עם רתכי ברזל ומסגרים מוסמכים!

למרות שתחום זה לא תמיד מפוקח ובהחלט יש אנשים רבים המבצעים עבודות ברזל ומסגרות לאחר שלמדו "תוך כדי עבודה", מדובר כאמור על תחום המחייב דיוק, מקצועיות חסרת פשרות ומיומנות כדי לספק תוצרים חזקים, עמידים, אמינים ובתנאי עבודה בטיחותיים וקפדניים. בפועל, לצורך ביצוע עבודות איכותיות ועמידות, יש לעבוד הדרכה מתאימה ולקבל הסמכה מקצועית בתור רתך ברזל.

לכן הקפידו לעבוד רק עם גורם מקצועי מנוסה, מיומן ומוכח ועם רתכי ברזל מוסמכים ומיומנים גם באיכות ודיוק העבודה, גם בבטיחות וגם ביכולת התאמה אישית לכל פרויקט ומשימה – כמו כל המסגרים ועובדי עיבוד המתכת ביעקובוביץ חיים כרסום וחריטה!

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]