עיבוד שבבי וייצור באמצעות טכנולוגיית CNC הוא מעמודי התווך של התעשיה כיום, במכלול אדיר של תחומים ותוצרים, מאבות טיפוס של מוצרים מדויקים ומורכבים, דרך ייצור פרטני ומותאם אישית של רכיב מיוחד ועד ייצור סדרתי של רכיבים ותוצרים המחייבים דיוק, חוזק ועמידות לצד ייצור מהיר לפי תכנון מחשב דקדקני. לצד הכרת הטכנולוגיה ועיבוד שבבי מבוסס אוטומציה ותכנון ממוחשב, חשוב להבין גם אודות המכונות אשר מבצעות בפועל את העבודה – לכן נסביר מהי מכונה זאת ומה חשוב לדעת לגבי מכונות מתקדמות וקריטיות אלו.

מהותה של מכונת CNC

מכונת CNC היא האמצעי המשוכלל, המדויק, המהיר והאיכותי ביותר לביצוע שלל עבודות עיבוד שבבי. המכונה משמשת לייצור רכיבים שונים, בתהליך בו תכנון ממוחשב מפורט ותוכנה ייעודית מכווינים ושולטים על תנועות המכונה וכלי העיבוד הרלוונטיים. המשמעות של המונח מכונת CNC הוא בפועל מכונת עיבוד שבבי בשליטת ממוחשבת.

מכונות עיבוד שבבי בטכנולוגיות CNC התפתחו לאורך שנים והיום יש גם סוגים שונים וספציפיים של מכונות וגם קמת הטכנולוגיה גבוהה ומתקדמת מאוד, כאשר מכונות אלו "נולדו" כדי להחליף מכונות עיבוד שבבי קונבנציונליות או מסורתיות אשר הופעלו ידנית ולא דרך שליטה ממוחשבת דיגיטלית.

בכל מכונת CNC, לא משנה הסוג המסוים שלה, ראשית יבוצע תכנון של הרכיב המיוצר בתוכנת מחשב ייעודית. התכנון יומר לקוד שהמכונה יודעת לקרוא ולפעול פיו ותוכנת המכונה תחבר בין כל הדברים ותפעיל את מכונת העיבוד השבבי בהתאם, בתהליך שברובו הוא אוטומטי – מה שמאפשר מהירות ייצור, דיוק חסר פשרות, איכות ועיבוד שבבי ברמות הגבוהות ביותר של מורכבות.

פרטים על מכונות CNC

היום יש מגוון רחב של מכונות עיבוד שבבי CNC, ממכונות גדולות ומאוד מורכבות המסוגלות לעבד חומרי גלם שונים בכל מישורי התנועה ועד מכונת CNC קטנה וספציפית לביצוע פעולות עיבוד מסוימות ופשוטות יותר. כמה פרטים חשובים לגבי ייצור עם מכונות CNC:

  • מי שמחזיק מכונת CNC יהיה בעיקר סדנאות עיבוד שבבי המתמחות בייצור בטכניקות אלו וגם לעיתים מפעלי ייצור המייצרים באופן סדרתי ושיטתי מרכיבים/מוצרים מסוימים.
  • מכונות עיבוד שבבי אלו פועלות ברובן אוטומטית, אך הן עדיין מצריכות מפעיל – מקצוע של ממש המצריך הכשרה ספציפית ומקצועית, להפעלה יעילה, נכונה ובטיחותית של המכונה וביצוע תהליכי ייצור בצורה אופטימאלית.
  • מחירי המכונות משתנים כי יש כל כך הרבה אפשרויות וסוגים, אך באופן כללי מדובר על מכונות לא זולות, למרות שכמובן יש לזכור כי הן מאפשרות ייצור מורכב ומדויק של רכיבים רבים ומדובר על תחום יצרני-תעשייתי שתמיד יש לו ביקוש. כך גם למשל חיתוך CNC מחזיר את השקעת נמחיר הגבוהה ברכישת מכונה מתקדמת ומשוכללת.

סוגי מכונות CNC

ישנם סיווגים שונים למכונות עיבוד שבבי באמצעות טכנולוגיות CNC, למשל סיווג לפי תפקוד המכונה וסוג העיבוד השבבי שהיא מבצעת (חיתוך לייזר, כרסום מכאני, חריטה, השחזה, CNC פלזמה, CNC ראוטר וכן הלאה), סיווג לפי חומרי הגלם שמכונה יכולה לעבד, סיווג מכונות אלו מתבצע לפי סוג התנועה שהן מציעות, סיווג לפי מספר צירי התנועה והעיבוד שהמכונה מסוגלת לפעול בהם (מ-2 צירי תנועה ועד 5 צירים במכונות המתקדמות ביותר) או למשל סיווג סוג המכונה לפי סוג לולאת השליטה המיושמת בתוכנת ה-CNC.

כמו כן כאמור יש מכונות עיבוד שבבי גדולות מאוד המאפשרות עבודה בכל צירי התנועה ובכל סוגי התנועה, עם מגוון ראשי עיבוד וייצור תוצרים גדולים יחסית והתחום מגיע גם עד מכונת CNC קטנה וספציפית מאוד, הכל תלוי בצורך וביישום.

רוצים לשמוע עוד על עיבוד שבבי מתקדם ומדויק באמצעות מכונת CNC? צריכים ייצור מדויק ומותאם אישית של רכיב או תוצרים? פנו היום ליעקובוביץ' חיים כרסום וחריטה לקבלת כל הפרטים והצעת מחיר מנצחת.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]