פעולת החריטה הינה עתיקה מאוד ומלווה את המין האנושי כבר אלפי שנים ועם אינספור יישומים, מייצור אלמנטים פרקטיים ועד ייצור אלמנטים אומנותיים וטקסיים. במידה רבה זהו גם המצב כיום, רק שטכנולוגיות ומכשור החריטה התפתחו מאוד וכיום קיימות שיטות מאוד משוכללות ויעילות עם ביצועים מעולים. חריטה היא אחת הפעולות הבסיסיות של תחום העיבוד השבבי ליישומי תעשייה מגוונים והיא גם משמשת בתחומים נוספים כמו אמנות, התאמה אישית של מתנות וכן הלאה.

אם אתם מתעניינים בטכניקות וטכנולוגיות חריטה, חברת העיבוד השבבי יעקובוביץ חיים הכינה עבורכם את המדריך המלא – מתעשייה ועד מתנות אישיות, ממכונות ידניות ותיקות ועד מכונות חדישות מבוססות טכנולוגיות CNC או חריטה בלייזר.

מה מבצעים בפעולת חריטה?

ראשית כל נסביר מהי מהות פעולת החריטה שעליה אנו מסבירים ומפרטים כאן. מדובר על תהליך עיבוד בו מסירים שכבות עדינות ודקות יחסית של חומר מתוך חומר גלם מסוים שאותו מעבדים. הפעולה לא קובעת את הצורה המוגדרת של החומר המעובד אלא מסירה ממנו שכבות בצורה מדויקת, למשל כדי ליצור על חומר העיבוד צורה מסוימת, דפוס מוגדר או כל אלמנט אחר הנדרש מטעמים טכניים / הנדסיים או מטעמים אסתטיים / אמנותיים.

חריטה יכולה להיות של חריצים פשוטים וליניאריים בחומר הגלם המעובד והיא יכולה היום גם להיות מורכבת מאוד מבחינת התוצאה הסופית המתקבלת. מכאן ניתן להבין שאפשר לבצע אותה בצורה תעשייתית ואמנותית בשלל כלים ושיטות, מכלי עבודה ידניים פשוטים ו"פרימיטיביים" ועד מיכון עיבוד שבבי משוכלל כגון מחרטת CNC או חריטה בלייזר.

מחרטות

על פי רוב, משימות חריטה מבצעים באמצעות מחרטות, כאשר כאמור יש סוגים שונים ורבים של מכונות וכלים להשגת המשימה הדרושה, בהתאם למורכבות הנדרשת ולשאר פרמטרים הקשורים לעבודה שיש לבצע. באופן כללי, מחרטה היא כלי בסיסי וחשוב בתחום העיבוד השבבי ויש מחרטות המתאימות לעיבוד מתכות, עץ וגם חומרים פלסטיים עמידים ומתאימים. המחרטה עצמה נעה בתנועה מעגלית/סיבובית, ליניארית או בכמה צירי תנועה ועבודה (בהתאם לסוג ומורכבות המכונה עצמה) וכלי חיתוך ייעודיים ומתאימים מסירים שכבות של חומר מחומר העיבוד שאמור בתורו להפוך לתוצר מוגמר.

מסורתית, מחרטות שימשו בעיקר לעיבוד שבבי של חלקים סימטריים, כאשר המחרטה עצמה פעלה על בסיס סיבוב מהיר מאוד של חומר הגלם ועבודה מדויקת ועדינה עם כלי החריטה והעיבוד, לרוב סכין ייעודית כלשהי. היום, עם מחרטות CNC משוכללות, מחרטות בלייזר ושאר מחרטות מבוססות על תכנון ממוחשב, ישנם לא מעט מכונות שגם עובדות בצירי תנועה נוספים ולא רק באמצעות תנועה סיבובית כמו מחרטות "קלאסיות".

סוגי חריטה נפוצים בשוק

כאמור, חריטה היא פעולה בסיסית בעיבוד שבבי, בייצור רכיבים רבים ואף בהקשרים אמנותיים למיניהם. לכן יש לה יישומים רבים ומגוונים ואי לכך גם סוגים רבים של מחרטות וחריטות הזמינים בשוק, מתעשייה ועד יישומים ביתיים, מייצור רכיבים מתקדמים וייחודיים ועד יצירת הקדשות והתאמה אישית של מתנות באמצעות חריטות מיוחדות.

מבחינת חומרים, עם האמצעים הטכנולוגיים הקיימים היום ניתן למעשה לחרוט על כמעט כל חומר. בתחום המתנות והאמנות אפשר לחרוט על עץ, על מתכות מסוגים שונים, על זכוכית, על חומרים פלסטיים וכיוצא באלו – מה שמציע למשל חריטות על צמידים ותכשיטים, אמנותית ומותאמת אישית על עץ, על עטים וציוד משרדי, על שעוני יד וקיר, על כוסות וציוד מטבח וכמובן על כלי מתכת כמו סכינים, אולרים וכדומה. הדוגמאות והיישומים הם כמעט אינסופיים הלכה למעשה. ובתחום החריטה התעשייתית היום מייצרים תוצרים משלל חומרים תעשייתיים ולמגוון עצום של יישומים בכל תחומי התעשייה.

ניתן לחלק את סוגי החריטות הקיימים בשוק לפי היישום עבורו העבודה מיועדת – מבחינת רכיבי תעשייה כמו רכיבים לתעשיית תעופה וחלל, תעשיית הרכב, רפואה וכדומה ויישומים המיועדים לתחומי המתנות, הפנאי והאמנות. אך כרגע נתמקד בסוגי חריטה הקשורים לסוג המיכון המשמש לביצוע הפעולה עצמה, כאשר גם כאן המגוון רחב מאוד וכולל אמצעים בסיסיים ופשוטים יחסית לביצוע חריטות ועד מיכון סופר משוכלל ומורכב להפקת יישומים מורכבים ומסובכים לביצוע – אלו לרוב יהיו מבוססי מחשוב ולא פעולה ידנית.

  • מחרטות קונבנציונליות: מחרטות סיבוביות "קלאסיות", חומר הגלם מסתובב במהירות ובעזרת סכין עיבוד מתאימה, ידנית או לרוב מחוברת בצורה אמינה ויעילה למכונת העיבוד מסירים שכבות של חומר – חורטים אותו. מצריך מיומנות מקצועית רבה מאוד ומעולה, דיוק ועבודה איכותית במיוחד כדי למנוע טעויות, נזקים וסטיות.
  • כלי חריטה ידניים: מיועדים לרוב ליישומים פשוטים, בעיקר בתחומי המתנות, האמנות וה"מייקרים" הפרטיים המייצרים לעצמם דברים בבית. אמצעים ידניים פשוטים לביצוע חריטות יחסית בסיסיות בחומרי גלם רכים, בעיקר לגבי עץ ופחות לגבי מתכות.
  • מחרטות CNC: מכונות משוכללות ומתקדמות מאוד הפועלות על סמך תכנון והפעלה ממוחשבים ועבודה אוטומטית של המכונה. מתאים למשימות חריטה ועיבוד שבבי מורכבות המחייבות דיוק רב, מהירות ויישום איכותי ביותר.
  • מחרטות לייזר: תוספת חדשה יחסית לתחום החריטה והעיבוד השבבי, מכונות העושות שימוש בלייזר ממוקד וייעודי כדי לחרוט על גבי חומר גלם מוגדר ומתאים. חריטה בלייזר מיושמת על אלמנטים פרטיים כמו לצורך הכנת מונות מותאמות אישית ועד משימות מורכבות ליישומים תעשייתיים מתקדמים.

חריטה מתקדמת בעיבוד שבבי תעשייתי

לצד יישומים אמנותיים וייצור רכיבי מתנות וצריכה מותאמים אישית, עיקר עולם החריטות מתמקד בתהליכי עיבוד שבבי תעשייתיים. יש מפעלים גדולים שלהם מחרטות CNC ומחרטות לייזר מקצועיות על קווי ייצור גדולים ומורכבים, ויש יישומים רבים המועברים לייצור וביצוע במיקור חוץ כמו השירות לעיבוד שבבי וחריטות שמציעה חברת יעקובוביץ' חיים כרסום וחריטה ממוחשבים. בגלל שחריטה וכל משימת עיבוד שבבי אחרת מחייבת דיוק חסר פשרות, איכות ביצוע ומקצועיות, במקרים רבים העבודות מועברות לביצוע במיקור חוץ לגורם מקצועי המתמחה בדיוק בתחום זה ולא מבוצעות In-House – כך מתקבלות תוצאות איכותיות ומדויקות יותר.

חריטה תעשייתית מקצועית מבוצעת באמצעות מחרטות קונבנציונליות ידניות למשימות פשוטות יחסית  כמו על אלמנט צילינדרי או סימטרי. אם מדובר על יישום מורכב, ייעשה שימוש בחריטת CNC או מחרטת לייזר מקצועית אשר עובדות לפי תכנון ממוחשב מדויק ופעולה אוטומטית ומדויקת מאוד של מנועי המכונה וכלי העיבוד והחיתוך המיוחדים שלה – ללא מעורבות יד אדם למעט בשלב התכנון ההנדסי הממוחשב.

החריטה היא מאבני היסוד של העיבוד השבבי ובמכלול עצום של תהליכים ויישומים נעשה בה שימוש, לרוב לצד תהליכי עיבוד נוספים כמו כרסום, קידוח, חיתוך וכן הלאה. הטכנולוגיות כיום מאפשרות לנו ליצור רכיבים מאוד מורכבים ומדויקים ולספק ביצועים ברמה מדהימה, עם תוצאות שבעבר היו נראות דמיוניות מבחינת מורכבות, איכות, מהירות ביצוע ודיוק. רוצים לשמוע עוד על שירותי חריטה מקצועיים ומותאמים אישית? מחפשים ספק תוצאי עיבוד שבבי אמין, איכותי וסופר מקצועי? פנו היום ליעקבוביץ חיים לפרטים נוספים והצעה מנצחת.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]