היום, כאשר תוכנות תיב"מ (CAD) כה נפוצות ואינטגרליות לתהליכי ייצור מגוונים, קשה לחשוב שבעבר הלא מאוד רחוק מתכננים, מהנדסים ועובדי ייצור עבדו לפי תכנון ידני ושרטוטים שבוצעו ותוקנו בזמן אמת, תוך כדי ייצור והלוך ושוב בין מהנדסים ומתכננים לרצפת הייצור. היום, אי אפשר בכלל לנתק בין תעשיית הייצור המשוכללת הקיימת לבין השימוש המסיבי בתוכנות תיב"מ הנדסיות, זה נכון לכל תחומי התעשייה והייצור, קל וחומר לתחום העיבוד השבבי ועבודה עם מכונות CNC מתקדמות.

מכונות CNC כבר היו בשימוש יצרני לפני הפריחה והצמיחה של שימוש בתוכנות לתכנון בעזרת מחשב (תיב"מ / CAD), אבל בראשית הדרך התכנת היה צריך לקחת את השרטוט של המתכנן או המהנדס ולהזין אותו ידנית ובצורה די פרימיטיבית ל"מוח" של מכונת ה-CNC, כדי שזו בהמשך תייצר באופן "אוטומטי" את הרכיב הרלוונטי והמתוכנן. תיכנון בעזרת מחשב לביצוע עבודות עיבוד שבבי חיבר בין כל המרכיבים, שיכלל ושיפר אותם, עד ליכולות הטכנולוגיות המדהימות שהתעשייה יכולה כיום להציע ולספק – תהליך שכמעט כולו ממוחשב לחלוטין, לכן גם מהיר, יעיל ומדויק יותר.

בתקופה בה תוכנות תיב"מ היו פשוטות וחלשות יחסית וגם מכונות ה-CNC היו פשוטות משמעותית לעומת המצב היום, היה ניתן לייצר גם רכיבים יחסית פשוטים ועם מוגבלות מבחינת צירי תנועה ועבודה. ההתפתחות המסיבית של תוכנות התיב"מ ההנדסיות ושל מיכון ה-CNC – התפתחות שקרתה באופן משולב כמובן – איפשרה ליצור מודלים ורכיבים מורכבים יותר צורתית והנדסית, תבניות הזרקה מתקדמות יותר ולייצר תוצרים בכל מישורי העיבוד, עם דיוק גבוה במיוחד, מהירות ייצור מהפכנית ואיכויות שהן היום טריוויאליות אך בעבר נראו כמו מדע בדיוני.

תוכנות תיב"מ לעיבוד שבבי היום

תוכנות תיב"מ (תכנון בעזרת מחשב) הן אלו אשר בעזרתן מתכננים כיום רכיבים ומוצרים שונים, החל מגלגל השיניים הפשוט ביותר, דרך תבנית הזרקה מיוחדות ועד רכיבים סופר מורכבים לתעשיית התעופה או הרפואה- כאשר כל התכנון מבוצע דרך המחשב ועם כלים רבי עוצמה המאפשרים תכנון מתקדם ומורכב, ברמת דיוק חסרת פשרות ודיוק גבוה ביותר. תוכנות התיב"מ גם מתקשרות עם גורמי התכנות במכונות ה-CNC, מקודדות את התכנון הממוחשב לשפת G-Code שמכונת העיבוד השבבי "מבינה" וכך תהליך הייצור והתכנון שלובים זה בזה ומפיקים תוצרים מדויקים להפליא.

כך שתוכנת תיב"מ איכותית וחזקה היא הכרחית כיום לייצור באמצעות עיבוד שבבי בדיוק כמו שמכונת ה-CNC הכרחית. התוכנה היא עמוד השדרה של התכנון המקדים המדויק ושל הייצור והשליטה בראשי העיבוד והייצור בפועל במכונת העיבוד השבבי המתאימה.

חשיבות גורמי המקצוע בעבודה עם תוכנות תיב"מ ומכונות עיבוד שבבי

אמנם תוכנות תיב"מ שדרגו משמעותית את כל תהליכי התכנון והייצור, בעיקר בעיבוד שבבי אך הלכה למעשה בכל תחומי הייצור התעשייתי – ממודלים ואבטיפוס ועד ייצור סדרתי בקנה מידה עצום וממש בכל תחום פעילות ותעשייה – אך עדיין יש משמעות וחשיבות גם לגורם האנושי ולמקצוענים העוסקים בשלבים השונים לאורך שרשרת התכנון והייצור. כך, גם מהנדסים ומתכננים וגם התכנתים ואנשי העיבוד השבבי עצמם צריכים להכיר לעומק את עולם תוכנות התיב"מ ואת האינטראקציה בין התכנון הדיגיטלי-ממוחשב לבין מכונת העיבוד השבבי הספציפית.

המתכנן הוא מהנדס או בעל מקצוע אחר אשר מבצע את תכנון הרכיב הספציפי בתוכנת תיב"מ מתאימה, ממיר את התכנון לקובץ המתאים ושולח לתכנת ברצפת הייצור. התכנת הוא בעל המקצוע האחראי לכך שהתכנון יוזן בצורה נכונה ואפקטיבית למכונת ה-CNC וכי הייצור יהיה לפי התכנון ובהתאם לניהול בקרת איכות ושאר תהליכי ייצור מתקדמים. התכנת מזין את נתוני העבודה למכונת העיבוד השבבי, מוודא שהכל כשורה ומפעיל את המכונה לייצור הרכיב המסוים שתוכנן מראש במחשב – לפי שימוש חכם ונכון בראשי עיבוד וחיתוך, במכונת ה-CNC המתאימה למשימה ושאר פרמטרים חשובים.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]