לצד טכניקות רבות ומורכבות של עיבוד שבבי, עולם התעשיה המודרני לא יכול היה להיות מה שהוא היום ללא טכנולוגיות של ריתוך, אותה פעולה "פשוטה" וכה חשובה המחברת בין רכיבי מתכת שונים. בעולם הריתוך, אשר למרות מה שנראה בהחלט מתקדם ומתפתח לאורך השנים, כולל כיום שלל טכניקות וטכנולוגיות ריתוך, כל אחת מתאימה ליישומים שונים. אחת הטכניקות הנפוצות והמרכזיות ביותר היא ריתוך מיג (MIG), היום נסביר מהו ריתוך מיג ואת כל מה שאתם צריכים לדעת.

חברת יעקובוביץ חיים כרסום וחריטה מתמחה ביישומי עיבוד שבבי מתקדמים ומדויקים ובייצור חלקים ורכיבים מגוונים לשלל גורמים בתעשייה הישראלית, כאשר בנוסף אנו מציעים שירותי ריתוך והרכבה מותאמים אישית, הכוללים כמובן גם עבודות ריתוך מיג בהתאם לצורך ולמאפיינים ההנדסיים והטכניים של היישום.

מה זה בכלל ריתוך?

ריתוך היא שם כולל לפעולה מכאנית-פיזיקלית וכימית שמהותה חיבור שני חלקי מתכת זה לזה (בדרך כלל מתכת אך אפשר בפועל לרתך גם פולימרים שונים), כאשר החיבור מתבצע דרך פעולת התכה של חלקים רלוונטיים בכל אחד מחלקי המתכת שיש לחבר יחד. הריתוך נעשה לא אחת באמצעות יישום חום רב וגם תוך כדי הוספת מתכת נוספת לתהליך כדי ליצור חיבור אחיד וחזק יותר.

מה זה ריתוך מיג / MIG

ריתוך מיג משמעותו המילולית היא ריתוך עם מתכת בשילוב גז אינרטי (אינו מגיב עם החומרים בסביבתו) – Metal Inert Gas. המשמעות המעשית של זה עבורנו היא ריתוך מתכות באמצעות שימוש באלקטרודות מתכת ייעודיות, קשת חשמלית הנוצרת ע"י הרתכת ויישום של גז – לרוב Co2 – להגנה וגיבוי של הריתוך המיושם.

ריתוך מיג כולל הפקת חום רב דרך קשת חשמלית הנוצרת בין אלקטרודת מתכת מתכלה לבין החומר שאותו יש לרצך ולחבר. האלקטרודה לריתוך מוזנת באופן ישיר לאזור המרותך (בניגוד לריתוך TIG בה האלקטרודה מוזנת מהצד), או באופן ידני דרך ידית הריתוך או בעזרת מערכת הזנה אוטומטית. האלקטרודה מתחממת מאוד בקשת החשמלית, מותכת וכך נוצר חיבור חזק, אמין ועמיד בין שני חלקי מתכת מרותכים. היישום של הגז האינרטי מבוצע במקביל לפעולת הריתוך עצמה ומהות הגז היא ליצור הגנה על הקשת החשמלית והאלקטרודה מפני חמצון ושרק זיהומים ומפגעים כימיים שיכולים לפגוע באיכות וחוזק הריתוך.

ריתוך מיג משמש בין היתר לריתוכי אלומיניום, אך הוא מתאים מאוד ליישומים של נירוסטה, נחושת, פלדות נמוכות פחמן, סגסוגות מגנזיום וסגסוגות פלדה שונות.

מה ההבדל בין ריתוך מיג לריתוך טיג?

טכניקת ריתוך נפוצה נוספת היא ריתוך טיג (TIG = Tungsten Inert Gas), אשר בה משתמשים באלקטרודת טונגסטן המוזנת לרוב מהצד ותוספת גז ארגון מיונן. ההבדל הוא גם השימוש בשני סוגי גזים אינרטיים אחרים וגם שבריתוך טיג חומר הריתוך מוזן ידנית מהצד ע"י הרתך, כדי שזה יימס ויתחבר למתכת בתוך אזור הריתוך.

יתרונות של ריתוך MIG

  • ריתוך יחסית מהיר המאפשר חדירת ריתוך עמוקה – לתוצאות יעילות ואיכותיות.
  • יישום הגז המגן על הריתוך משיג תוצאות נקיות ואיכותיות יותר.
  • ניתן ליישם ריתוך עם אלקטרודות חוט רציפות, מה שמשיג תפוקת עבודה גבוהה יותר ופחות פגמי ריתוך.
  • ריתוך עם יחסית מעט עשן, מתאים למקומות סגורים ועם מעט אוורור.
  • ריתוכי מיג נקיים יותר, כמעט ללא כל סיגים או "שלאקות" שצריך לנקות.
  • ריתוך איכותי ויחסית זול, גם בגלל שהגז המגן בטכניקת MIG הוא זול ברוב המקרים.

חשוב להבין כי ריתוך מיג מציע שלל יתרונות ולא בכדי זוהי טכניקת הריתוך הפופולאריות ביותר בתעשייה כיום, אך טכניקה זו שונה מהותית מריתוך "רגיל" רק עם אלקטרודות והיא מצריכה ציוד מיוחד והכשרה ספציפית לרתכים.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]