עיבוד שבבי הוא תחום רחב ומגוון מאוד, עולם ומלואו של עשיה ופתרונות אשר כל ענפי התעשייה נסמכים עליו באופן כזה או אחר, ממפעלי תעשייה מסורתית ועד חברות הייטק המפתחות מוצרים חדשניים ומתקדמים. בעיבוד שבבי, לוקחים חומר גלם וממנו יוצרים, דרך תהליכים של חיתוך, כרסום, חריטה, השחזה וכן הלאה, רכיב חדש ומתוכנן, באמצעות מיכון מתאים ועבודה מדויקת. ישנן מכונות רבות ומגוונות, חלקן פועלות במודל ידני ופשוט יותר וחלקן מתקדמות מאוד ופועלות על בסיס תכנון ממוחשב וייצור מדויק להפליא בעזרת תכנות מקדים ועיבוד עם כלים משוכללים במכונות CNC. 

אך כיצד עובדות המכונות בפועל, מה השוני בין פתרונות המיכון השונים בתחום ומה מידת ההכשרה הדרושה להפעלה יעילה ואיכותית של מכונות חשובות אלו? ננסה לעשות קצת סדר בנושא.

מכונות עיבוד שבבי קונבנציונליות / ידניות

ראשית כל, נסביר על מכונות קונבנציונליות, אלו מכונות ותיקות בתחום והן מופעלות ידנית על ידי מפעיל מיומן ומנוסה מאוד. המכונות הידניות הקונבנציונליות העיקריות הן מכונות כרסום, מחרטות ומכונות השחזה. במכונות אלו יש שולחן עבודה או אלמנט אחיזה / תפיסה שעליו מונח/מוחזק חומר הגלם שאותו יש לעבד, באמצעות מערכת ידנית של ידיות, מנופים וכיוצא באלו, המפעיל מזיז את כלי העבודה לעומת כלפי חומר הגלם כדי להגיע לצורה או לתוצאה הרצויה. התהליך מבוצע ברובו באופן ידני ולכן מחייב רמת דיוק גבוהה, מיומנות מקצועית גבוהה מאוד והקפדה על פרטים ותכנון. 

מכונות CNC

אלו מכונות משוכללות ומתקדמות, אשר קיימות שנים רבות אך כיום נמצאות בשיא טכנולוגי והופכות לנפוצות ביותר בתחום – בזכות דיוק רב יותר, מהירות ייצור מרשימה ושדרוג משמעותי של היכולות המעשיות לעומת מכונות קונבנציונליות. מכונות עיבוד שבבי CNC הן מכונות ייצור ממוחשבות ומשוכללות מאוד, אשר מאפשרות עיבוד בכל מישורי העבודה, במהירות רבה ובדיוק חסר פשרות. בתוכנות מחשב ייעודיות מתכננים את תהליך הייצור של הרכיב המבוקש, התוכנה ממירה את התכנון לקוד ממוחשב שעובר למכונה אשר באופן אוטומטי וממוחשב מייצרת בדיוק את הרכיב הדרוש, בעזרת מנועי סרבו מדויקים והחלפה אוטומטית של כלי העיבוד. 

מכונות עיבוד שבבי CNC עובדות מהר, מדויק מאוד ויכולות לייצר רכיב בודד או סדרה של רכיבים ברמת מורכבות גבוהה מאוד ועם דיוק חסר פשרות ונטול תקלות, הכל לפי תכנון ממוחשב מקדים ומדויק. 

סוגי מכונות בעיבוד שבבי

  • מכונות השחזה: מכונות פשוטות יחסית אשר מיועדות להשחזה איכותית ומדויקת של רכיבים וחומרי גלם, קרי הסרת שכבות דקות של חומר גלם (בדיוק של מיקרונים). מכונות השחזה רבות הן ידניות ועובדים איתן על חלקים ציריים סימטריים המצריכים גימור עדין ומדויק או הסרת שכבה כדי שיתאימו ליישום מסוים. כמובן שיש יישומי השחזה במכונות CNC ממוחשבות. אמצעי ההשחזה יהיה לרוב סרט השחזה מתאים או רכיב השחזה קשיח יותר כמו אבן או מתכת השחזה מסתובבת.
  • מכונת כרסום: הפעולה הנפוצה ביותר בעיבוד שבבי, מכונות אשר "מכרסמות" בחומר הגלם המעובד בעזרת כלי עיבוד חזקים וייעודיים, כדי ליצור צורות מסוימות ומתוכננות מראש. מכונות כרסום מורידות שכבות של חומר הגלם, מבצעות חיתוכים של חומר הגלם, קודחות וכן הלאה. במכונות קונבנציונליות הכרסום מסתובב וחומר הגלם זז על גבי שולחן העבודה בהתאם לתכנון הרכיב המיוצר. במכונות כרסום CNC ניתן לעבוד בכל מישורי העיבוד וגם כלי העיבוד וגם חומר הגלם יכולים לזוז לפי תכנית הייצור. 
  • מכונות חריטה: ברכיבי עיבוד שבבי רבים צריך לבצע חריטה כלשהי על גבי התוצר המוגמר או חומר הגלם, בעיקר לחלקים ציריים סימטריים. כלי העיבוד מסיר שכבות מוגדרות של חומר הגלם, כדי ליצור את דפוס החריטה המבוקש. גם כאן יש מכונות חריטה קונבנציונליות ופשוטות יחסית ומכונות CNC משוכללות ולאלמנטים מורכבים, מדויקים ומהירים יותר.
  • מכונות CNC משולבות חריטה + כרסום: מכונות ה-CNC המתקדמות הנן מרכזי עיבוד המשלבים יכולות חריטה + כרסום בו זמנית. בתחום הכרסומים למכונות אלה עד 5 צירים, ובתחום החריטה מכונות אלו מצוידות בשני פוטרים המאפשרים את אחיזת חומר הגלם והפריט בשלבי הייצור השונים מצד לצד ובכך מתאפשר לא אחת להתחיל בייצור פריט בפעולה אחת ובקבלת פריט מוגמר. מכונה מאין זו היא INTERGREX מתוצרת MAZAK המצויה במפעלינו.

האם נדרשת הכשרה מקצועית להפעלת מכונות לעיבוד שבבי?

בהחלט כן! כל מכונות העיבוד השבבי, גם קונבנציונליות וגם מכונות CNC משוכללות, מחייבות הכשרה מקצועית ספציפית כדי להפעילן ולייצר תוצרים איכותיים ומדויקים. במכונות קונבנציונליות צריך ממש להגיע לרמה של אומן עיבוד שבבי כדי לספק תוצרים מעולים ואמינים ואילו במכונות CNC נדרשת הכשרה מקיפה בתכנון ממוחשב של תוצרים, המרת התכנון לקוד שהמכונה יכולה לקרוא והפעלה יעילה, בטוחה ואיכותית של המכונה הפרטנית הנדרשת לביצוע המשימה. 

עיבוד שבבי הוא תחום נדרש שרק הולך ומתפתח טכנולוגית, מקצועית ומבחינת דרישות התעשייה, לכן הוא תחום החייב כוח אדם איכותי ומוכשר לעמידה באתגרי העתיד ובחידושים הטכנולוגיים שעתידים להיכנס לשימוש. 

מעוניינים לשמוע עוד על מכונות עיבוד שבבי ועל שירותי עיבוד שבבי מעולים ומותאמים אישית? צרו קשר היום עם חברת יעקובוביץ' חיים ואתם בדרך הבטוחה להצלחה ולדיוק חסר פשרות.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]