בעולם העיבוד השבבי, למכונת החריטה, הידועה גם בתור מחרטה, שמור מקום של כבוד ועמדה מרכזית מאוד בהיותה כלי מאוד רב-גוני לייצור רכיבים וחלקים. כפי שניתן להבין משם החברה שלנו – יעקובוביץ חיים כרסום וחריטה ממוחשבים – טכניקות החריטה הן מאבני היסוד של העיבוד השבבי ושל טכניקות פיתוח וייצור מודרניות ומתקדמות.

בעוד שפעולת החריטה של מכונות אלו היא במהותה פשוטה וברורה, כפי שמיד נסביר, בפועל יש סוגים שונים של מכונות חריטה, מאפיינים ספציפיים ודגשים שונים – את כל אלו צריך להכיר כדי לבחור מכונת חריטה המתאימה באופן אופטימאלי לצרכים שלכם ולרכיבים אותם אתם מבקשים לייצר. צוות יעקובוביץ יסביר לכם היום אודות מחרטות לעיבוד שבבי.

מהי מכונת חריטה ולמה היא משמשת?

בניגוד לשמה, מכונת חריטה או מחרטה במהותה בתעשייה לא מיועדת למשימות חריטה שאולי ניתן לדמיין כאשר שומעים לראשונה את השם. זוהי לא המכונה שבה משתמשים לחריטה של מילים או דוגמאות על גבי פריטי מתכת או עץ, אלא זוהי מכונה המשמשת לעיבוד שבבי של חלקים בעלי מאפיינים ציריים וסימטריים.

באנגלית, מחרטה נקראת בחלק מהמקרים Lathe (לא אחת לתיאור מחרטה לרכיבי עץ) ואילו למתכות מכונות החריטה נקראות לרוב Turning Machines.

הפעולה הבסיסית ביותר שכל מכונת חריטה עושה היא להסתובב מהר מאוד ובעזרת סכין ייעודית המותאמת אישית למשימה הרלוונטית להסיר שכבות עדינות ומדויקות מאוד מחומר הגלם המעובד. ניתן להפעיל מחרטה בצורה ידנית, מה שמתאים למשימות חריטה ועיבוד די פשוטות וקטנות ולחלופין היום מאוד מקובל להשתמש במכונת חריטה ממוחשבות, מה שנקרא מכונת CNC, המספקות דיוק ומהירות מעולים, עיבודים מורכבים ועוד שאר יתרונות ויכולות.

איך זה עובד?

מחרטה היא כמובן כלי המצריך פעולה מכאנית מהירה ומדויקת, לכן אלו מכונות העובדות על חשמל ועם מנועים איכותיים ואמינים. המכונה מסובבת את סכין החריטה מסביב לציר הסיבוב כדי להסיר שכבות עדינות ומדויקות מהחומר המעובד. סכין החיתוך והחריטה מסתובב וזז במקביל או בניצב לציר הסיבוב ולחומר הגלם שאותו מעבדים.

המחרטה מסתובבת מהר מאוד וחומר הגלם המעובד נצמד לאזור העבודה, שכבות מוסרות ממנו לפי תכנון מקדים פרטני ומדויק עד להגעה לורה, לממדים ולהגדרות התכנון שנקבעו מראש.

ככל שמעבדים חומרי גלם קשים ועם תכנוני ייצור מורכבים יותר, כך צריך מחרטה משוכללת ומתקדמת יותר וגם לא אחת צריך ליישם נוזל קירור על האזור המעובד תוך כדי עבודה – מרכיב הקיים במכונות CNC משוכללות וממוחשבות כפי שאנו מפעילים ומציעים ביעקובוביץ חיים כרסום וחריטה.

מאפיינים של פעולת מכונת החריטה בעיבוד שבבי

הבנת המאפיינים העיקריים של מכונת חריטה בעיבוד שבבי היא חיונית להערכת היכולות של מכונה מסוימת והתאמתה למשימת עיבוד כזו או אחרת. מאפיינים אלו כוללים את המרכיבים הבאים:

  • ההיגש: נתון המגדיר מהו עובי השבבים שהמכונה תחרוט ותסיר מחומר הגלם המעובד בכל מעבד של הסכין המסתובבת. זה למעשה קובע כמה עמוק יהיה העיבוד ולכן גם עד כמה הגימור יהיה עדין או גס יותר.
  • תנועת עיבוד וחיתוך: מאפיין הנקבע לפי סוג והגדרות סכין העיבוד שבה משתמשים והנתונים התואמים של חומר הגלם המעובד.
  • מידת הקידמה: עד כמה הסכין תתקדם על גבי חומר הגלם הצירי ותוך כדי הסרת שכבות בתנועה סיבובית.
  • יישום נוזל קירור או לא: כאמור, במחרטות משוכללות יותר ו/או בעיבוד מתכות קשות וייצור רכיבים מורכבים, יש להתיז נוזל קירור תוך כדי פעולת החריטה והעיבוד.

כמו כן יש לקחת בחשבון בתכנון העבודה את מהירות ראש העיבוד, אורך וגודל ייצוע המחרטה, באיזו מערכת משתמשים להנעת כלי החיתוך וכיוצא באלו.

 

כמו בכל דבר בעיבוד שבבי, יש חשיבות אדירה ומכרעת לבחירה בפתרונות הנכונים ובספק עיבוד שבבי מנוסה, מקצועי ומדויק עם מכונות מעולות. לתוצאות ללא פשרות ושירות חסר תחרות, פנו ליעקובוביץ חיים לפרטים נוספים.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]