פח הוא השם המקובל לאחד מיישומי המתכת הכי נפוצים ושימושיים בתעשייה, כאשר הכוונה היא למתכת שעברה עיבוד לכדי יריעה דקה, בדרך כלל בטכניקות תעשייתיות של ערגול או ריקוע.  רוב יישומי הפח עשויים סגסוגות פלדה למיניהן, אך יש פחים גם ממתכות אחרות, תלוי בתכונות המנסים להשיג וכמובן במחיר. פעולה תעשייתית מאוד נדרשת וחשובה היא כיפוף פחים, נסביר אודות תהליך זה ומאפייניו בתעשייה.

פחים משמשים בהיקפים אדירים בתעשייה, בבנייה ובפרויקטים של תשתיות. בענף הבנייה למשל, בכ-90% מכל העבודות המבוצעות מצריכות שימוש כזה או אחר בפח. התכונות המרכזיות של מתכות העוברות עיבוד לתצורת פחים הן: נוח לעיבוד, נוח להובלה ולהרכבה בשטח, עמידות למים, חומר בנייה וחומר גלם זול לייצור ולשימוש, קל לתקן יישומי פח, משקל יחסית נמוך למרות שמדובר על יישום מתכתי, פחים עמידים ללחצים גבוהים ובנוסף אפשר בהחלט לייצר יישומי פח בעלי מראה אסתטי איכותי.

מהי פעולת כיפוף הפחים?

במצב הרגיל והראשוני של פח, מדובר על יריעת מתכת דקה, אופקית ובעלת פני שטח גדולים ורחבים יחסית. אך עבור יישומים רבים של פחים, יש צורך לעבוד עם צורה אחרת ולא עם יריעה מלבנית או ריבועית פשוטה. לשם כך קיים התהליך התעשייתי הנפוץ של כיפוף פחים.

לאחר עיבוד חומר הגלם המתכתי לכדי יריעות פח, באמצעות מכונות ערגול או ריקוע, אפשר להמשיך לעיבודים נוספים של יריעות הפח, למשל חיתוך, חירור ובמקרה שלנו היום גם כיפוף. כיפוף פחים היא פעולה מכאנית-פיזית המבוצעת על יריעת פח, לרוב באמצעות מכונה ייעודית המסוגלת להפעיל על הפח מספיק כוח, בכיוון ובחוזק המתאימים ובלי לעוות את הפח מעבר לרצוי. כך למשל מבצעים כיפוף נגדי של שני צדדי יריעת הפח, מה שיוצר צורה מעוגלת של הפח עצמו. אפשר לכופף פחים בצורה סימטרית, בצורה א-סימטרית, לצורות לש קשת או לצורות של גל, לכופף רק צד אחד, לבצע גם כיפוף וגם חיתוך פתחים, חריצים או חורים בפח וכן הלאה עם שלל אפשרויות ויישומים.

יתרונות של כיפוף פחים

כיפוף פחים מאפשר להתאים את יישומי הפח בדיוק לצרכים ולפרמטרים הנחוצים לפרויקט, ברמות דיוק גבוהות ומדויקות מאוד. כך למשל אם צריך להתקין יריעת פח מכופפת ומעוגלת על קיר או גג של מבנה, זה לגמרי אפשרי ופשוט, אם צריך יישום מכופף ומגולגל לש פח לפתרון מיכון כלשהו, זה אפשרי וזמין. כך למשל מייצרים מרזבי פח, ע"י כיפוף מדויק של יריעות פח.

היום כיפוף פחים מבוצע באמצעות מכונות ייעודיות, חזקות ומדויקות, כך שהתהליך מדויק, מהיר ומאפשר שלל יישומים והתאמה אישית כמעט מלאה. מה שמשדרג את הביצועים ואת האפשרויות בתחומי התעשייה השונים.

האם ישנם חסרונות לכיפוף פחים?

היום, כאשר סגסוגות המתכת איכותיות ומדויקות יותר, בכיפוף פחים אין ממש תופעה של החלשת החוזק המכאני של הפח בגלל הכיפוף והפעלת הלחץ והכוח עליו. אלמנט מסוים שיש לקחת בחשבון, אף שאינו חיסרון במובן המובהק של המילה, הוא שהכיפוף משנה את שטח הפנים ואת הפריסה במרחב של יריעת הפח, כך שיש לחשב את כמות החומר בצורה טובה כדי לקבל את המידות הרצויות לפרויקט.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]