ריקוע מתכות / כיפוף פחים

פח הוא השם המקובל לאחד מיישומי המתכת הכי נפוצים ושימושיים בתעשייה ובבנייה, כאשר הכוונה היא למתכת שעברה עיבוד לכדי יריעה דקה, בדרך כלל בטכניקות תעשייתיות של ערגול או ריקוע.  רוב יישומי הפח עשויים סגסוגות פלדה למיניהן, אך יש פחים גם ממתכות אחרות, תלוי בתכונות שמנסים להשיג וכמובן במחיר. פעולה תעשייתית מאוד נדרשת וחשובה היא כיפוף פחים, נסביר אודות תהליך זה ומאפייניו בתעשייה.

פחים משמשים בהיקפים אדירים בתעשייה, בבנייה ובפרויקטים של תשתיות. בענף הבנייה למשל, כ-90% מכל העבודות המבוצעות מצריכות שימוש כזה או אחר בפח.

המאפיינים העיקריים של פח כחומר תעשייתי ובענף הבנייה, הם:

  • נוח לעיבוד
  • נוח להובלה ולהרכבה בשטח
  • עמידות מפני מים (ברוב סגסוגות המתכת המשמשות לייצור פחים)
  • חומר בנייה וחומר גלם זול לייצור ולשימוש
  • קל לתקן יישומי פח
  • משקל יחסית נמוך למרות שמדובר על יישום מתכתי
  • פחים עמידים ללחצים גבוהים
  • לפח יכולות בידוד טובות וגבוהות עבור יישומים רבים ומגוונים
  • אפשר בהחלט לייצר יישומי פח בעלי מראה אסתטי איכותי.

מהי פעולת כיפוף פחים?

במצב הרגיל והראשוני של פח, מדובר על יריעת מתכת דקה (הסטנדרט של יריעת פח הוא עובי של 6 מ"מ), אופקית ובעלת פני שטח גדולים ורחבים יחסית. אך עבור יישומים רבים של פחים, יש צורך לעבוד עם צורה אחרת ולא עם יריעה מלבנית או ריבועית פשוטה של פח. לשם כך קיים התהליך התעשייתי הנפוץ של כיפוף פחים וגלגול פחים, תהליך המצריך מיכון מיוחד וייעודי וכוח אדם מיומן לתוצאות מדויקות ואמינות.

לאחר עיבוד חומר הגלם המתכתי לכדי יריעות פח, באמצעות מכונות ריקוע / ערגול ייעודיות, אפשר להמשיך לעיבודים נוספים של יריעות הפח, למשל חיתוך, חירור ובמקרה שלנו היום גם כיפוף, למגוון צורות ויישומים. כיפוף פחים היא פעולה מכאנית-פיזית המבוצעת על יריעת הפח עצמה, לרוב באמצעות מכונה ייעודית המסוגלת להפעיל על הפח מספיק כוח, בכיוון ובחוזק המתאימים ובלי לעוות את הפח מעבר לרצוי.

כך למשל מבצעים כיפוף נגדי של שני צדדי יריעת הפח, מה שיוצר צורה מעוגלת של הפח עצמו. אפשר לכופף פחים בצורה סימטרית, בצורה א-סימטרית, לצורות של קשת או לצורות של גל, לכופף רק צד אחד, לבצע גם כיפוף וגם חיתוך פתחים, חריצים או חורים בפח וכן הלאה עם שלל אפשרויות ויישומים. כך מייצרים לוחות פח מעוגלים לבניית והרכבת קירות, ליישומים של גגות קשתיים או מעוגלים, מעצבים פח לצורה המתאימה למרזבים בבתים, מפעלים ומבנים מוסדיים למיניהם וכן הלאה עם שלל יישומים ושימושים בתעשייה, בנייה, בחקלאות ובתחומים נוספים ומגוונים.

יתרונות של כיפוף פחים

כיפוף פחים מאפשר להתאים את יישומי הפח בדיוק לצרכים ולפרמטרים הנחוצים לפרויקט, ברמות דיוק גבוהות ומדויקות מאוד. כך למשל אם צריך להתקין יריעת פח מכופפת ומעוגלת על קיר או גג של מבנה, זה לגמרי אפשרי ופשוט, אם צריך יישום מכופף ומגולגל של פח לפתרון מיכון כלשהו, זה אפשרי וזמין. כך למשל מייצרים מרזבי פח, ע"י כיפוף ו"גלגול" מדויק של יריעות פח לצורה של גליל שלם או חצוי.

היום כיפוף פחים מבוצע באמצעות מכונות תעשייתיות ייעודיות, חזקות ומדויקות, כך שהתהליך מדויק, מהיר ומאפשר שלל יישומים והתאמה אישית כמעט מלאה לצרכי הפרויקט ולתכנון ההנדסי-אדריכלי. מה שמשדרג את הביצועים ואת האפשרויות בתחומי התעשייה השונים בהם משתמשים בפח מכופף וביריעות פח.

האם קיימים חסרונות לכיפוף פחים?

היום, כאשר סגסוגות המתכת איכותיות ומדויקות יותר, בכיפוף פחים אין ממש תופעה של החלשת החוזק המכאני של הפח בגלל הכיפוף והפעלת הלחץ והכוח על המתכת. אלמנט מסוים שיש לקחת בחשבון, אף שאינו חיסרון במובן המובהק של המילה, הוא שהכיפוף משנה את שטח הפנים ואת הפריסה במרחב של יריעת הפח, כך שיש לחשב את כמות החומר בצורה טובה כדי לקבל את המידות הרצויות לפרויקט ולא להישאר קצרים בחומר רק כי חישבתם לפי יריעת פח שטוחה / ישרה ולא מכופפת או מעוגלת.

רוצים לשמוע עוד על שירותי כיפוף פחים מבית חברת יעקובוביץ'? צריכים ליצור יריעות פח מדויקות ואיכותיות? מחפשים ספק אמין, מקצועי ומדויק ליישומי פחים מכופפים לפעילות שלכם? פנו אלינו היום ונשמח לעזור ולספק לכם תוצרים מעולים!

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]