ריקוע מתכות / כיפוף פחים

פח הוא השם המקובל לאחד מיישומי המתכת הכי נפוצים ושימושיים בתעשייה ובבנייה, כאשר הכוונה היא למתכת שעברה עיבוד לכדי יריעה דקה, בדרך כלל בטכניקות תעשייתיות של ערגול או ריקוע.  רוב יישומי הפח עשויים סגסוגות פלדה למיניהן, אך יש פחים גם ממתכות אחרות, תלוי בתכונות שמנסים להשיג וכמובן במחיר. פעולה תעשייתית מאוד נדרשת וחשובה היא כיפוף פחים, נסביר אודות תהליך זה ומאפייניו בתעשייה.

פחים משמשים בהיקפים אדירים בתעשייה, בבנייה ובפרויקטים של תשתיות. בענף הבנייה למשל, כ-80% מכל העבודות המבוצעות מצריכות שימוש כזה או אחר בפח.

המאפיינים העיקריים של פח כחומר תעשייתי ובענף הבנייה, הם:

 • נוח לעיבוד
 • נוח להובלה ולהרכבה בשטח
 • עמידות מפני מים (ברוב סגסוגות המתכת המשמשות לייצור פחים)
 • חומר בנייה וחומר גלם זול לייצור ולשימוש
 • קל לתקן יישומי פח
 • משקל יחסית נמוך למרות שמדובר על יישום מתכתי
 • פחים עמידים ללחצים גבוהים
 • לפח יכולות בידוד טובות וגבוהות עבור יישומים רבים ומגוונים
 • אפשר בהחלט לייצר יישומי פח בעלי מראה אסתטי איכותי, למשל בטכניקות של ריקוע פח
 • עם המכשור המתאים, אפשר לכופף פחים לשלל צורות ויישומים, כולל מורכבים בעזרת מכונות CNC

מהי פעולת כיפוף פחים?

במצב הרגיל והראשוני של פח, מדובר על יריעת מתכת דקה (הסטנדרט של יריעת פח הוא עובי של 6 מ"מ), אופקית ובעלת פני שטח גדולים ורחבים יחסית. אך עבור יישומים רבים של פחים, יש צורך לעבוד עם צורה אחרת ולא עם יריעה מלבנית או ריבועית פשוטה של פח. למשל ליצור תעלות, פרופילים וכדומה.

לשם כך קיים התהליך התעשייתי הנפוץ של כיפוף פחים וגלגול פחים, תהליך המצריך מיכון מיוחד וייעודי וכוח אדם מיומן לצורך קבלת תוצאות מדויקות ואמינות.

לאחר עיבוד חומר הגלם המתכתי לכדי יריעות פח, באמצעות מכונות ריקוע / ערגול ייעודיות, אפשר להמשיך לעיבודים נוספים של יריעות הפח, למשל חיתוך, חירור ובמקרה שלנו היום גם כיפוף, למגוון צורות ויישומים. כיפוף פחים היא פעולה מכאנית-פיזית המבוצעת על יריעת הפח עצמה, לרוב באמצעות מכונה ייעודית המסוגלת להפעיל על הפח מספיק כוח, בכיוון ובחוזק המתאימים ובלי לעוות את הפח מעבר לרצוי.

כך למשל מבצעים כיפוף נגדי של שני צדדי יריעת הפח, מה שיוצר צורה מעוגלת או מעין צורת "ח" של הפח עצמו. אפשר לכופף פחים בצורה סימטרית, בצורה א-סימטרית, לצורות עם זוויות מדויקות, צורות של קשת או לצורות של גל, לכופף רק צד אחד, לבצע גם כיפוף וגם חיתוך פתחים, ליישם חריצים או חורים בפח וכן הלאה עם שלל אפשרויות ויישומים.

כך, למשל, מייצרים לוחות פח מעוגלים ופרופילים לבניית והרכבת קירות, ליישומים של גגות קשתיים או מעוגלים, מעצבים פח לצורה המתאימה למרזבים בבתים, לתעלות תקשורת וחשמל להנמכות תקרה, למפעלים ומבנים מוסדיים למיניהם וכן הלאה עם שלל יישומים ושימושים בתעשייה, בנייה, בחקלאות ובתחומים נוספים ומגוונים.

יתרונות של כיפוף פחים

כיפוף פחים מאפשר להתאים את יישומי הפח בדיוק לצרכים ולפרמטרים הנחוצים לפרויקט, ברמות דיוק גבוהות ומדויקות מאוד. כך למשל אם צריך להתקין יריעת פח מכופפת ומעוגלת על קיר או גג של מבנה, זה לגמרי אפשרי ופשוט, אם צריך יישום מכופף ומגולגל של פח לפתרון מיכון כלשהו, זה אפשרי וזמין. כך למשל מייצרים מרזבי פח, ע"י כיפוף ו"גלגול" מדויק של יריעות פח לצורה של גליל שלם או חצוי או לחלופין תעלות פח לבנייה, ניצבים לקירות גבס וכיוצא באלו.

היום כיפוף פחים מבוצע באמצעות מכונות תעשייתיות ייעודיות, חזקות ומדויקות, כך שהתהליך מדויק, מהיר ומאפשר שלל יישומים והתאמה אישית כמעט מלאה לצרכי הפרויקט ולתכנון ההנדסי-אדריכלי. מה שמשדרג את הביצועים ואת האפשרויות בתחומי התעשייה השונים בהם משתמשים בפח מכופף וביריעות פח.

נציין כי לצד מכונות כיפוף פחים "ידניות" וקונבנציונאליות, יש כיום גם מגוון מכונות כיפוף ועיבוד פח מבוססות טכנולוגיות CNC ותיב"מ, לתוצאות מדויקות ויישומים מורכבים או לייצור המוני יעיל יותר.

האם קיימים חסרונות לכיפוף פחים?

היום, כאשר סגסוגות המתכת איכותיות ומדויקות יותר, בכיפוף פחים אין ממש תופעה של החלשת החוזק המכאני של הפח בגלל הכיפוף והפעלת הלחץ והכוח על המתכת. אלמנט מסוים שיש לקחת בחשבון, אף שאינו חיסרון במובן המובהק של המילה, הוא שהכיפוף משנה את שטח הפנים ואת הפריסה במרחב של יריעת הפח, כך שיש לחשב את כמות החומר בצורה טובה כדי לקבל את המידות הרצויות לפרויקט ולא להישאר קצרים בחומר רק כי חישבתם לפי יריעת פח שטוחה / ישרה ולא מכופפת או מעוגלת.

מה ההבדלים בין כיפוף פחים בטכנולוגיית CNC לבין השיטה הרגילה?

בטכניקות כיפוף ידניות / קונבנציונליות, פעולת כיפוף הפח נעשית ידנית – מבחינה זו שמפעיל מיומן מכניס את הפח למכונה ועובד "יחד" עם המכונה כדי לבצע את הכיפופים הנדרשים על חתיכת הפח המעובדת. זה מצריך הרבה יותר שעות עבודה, התהליך איטי יותר, מועד לטעויות וסטיות תקן גדולות ובאופן כללי פחות אפקטיבי ליישומי כיפוף ועיבוד מורכבים או לייצור המוני. כמו כן, בשיטה הידנית מדובר על מאמץ פיזי לא קטן על עובד הייצור המיומן.

במכונות כיפוף פח מתקדמות הפועלות בתהליכי אוטומציה ועל בסיס טכנולוגיית CNC ותכנון ממוחשב מדויק של כל התהליך, כמעט כל העבודה נעשית על ידי המכונה, שהיא "סוג של" רובוט כיפוף ועיבוד מתכות. בגלל שהכל מבוסס תכנון והמרה לקובץ מחשב והמכונה פועלת אוטומטית או חצי-אוטומטית, ניתן לבצע עבודות כיפוף משמעותית מהר יותר, מדויק יותר וגם בטיחותי ויעיל יותר מכל הבחינות, עם פחות מאמץ פיזי של העובד, פחות טעויות ויכולת לבצע כיפופים מורכבים מאוד ולייצר בקנה מידה גדול. כך שעבודות כיפוף פחים עם מכונות CNC הלכה למעשה מציעות כמעט רק יתרונות לעומת חלופות מסורתיות וישנות יותר.

אילו שימושים יש לכיפוף פחים בתעשייה?

תהליך כיפוף יריעות פח מיועד ליצור תוצרים בעלי צורה מסוימת ומוגדרת, לשילוב בפרויקטים של בנייה, בפתרונות מיכון למיניהם, כתשתית להתקנת ציוד או מערכות בנויות שונות וכן הלאה. בגלל שמדובר על מתכת חזקה, עמידה ואיכותית וגם דקה יחסית, אפשר להפיק מגוון אדיר של יישומים, צורות ותוצרים בעזרת טכניקות של כיפוף, עיבוד שבבי, חיתוך ועיבוד בלייזר ושאר טכניקות עיבוד מתכת.

כך שהשימושים של כיפוף פחים בתעשייה הוא באמת כמעט אינסופי. מפעולות פשוטות כמו הכנת מרזבים, תעלות תקשורת וחשמל לקירות גבס והנמכת תקרה וייצור ניצבים ופרופילים לבנייה קלה ועד יישומים סופר מורכבים ומדויקים כמו מסילות, ארגזים וארונות (למשל לשרתים), שלדות של מכונות, מיגון על פתרונות מיכון וטכנולוגיה ושאר יישומים מדויקים ומורכבים לתעשייה, לבנייה, לתשתיות, לרפואה וכן הלאה.

למה לפנות לשירות כיפוף פחים ליעקובוביץ דווקא?

 • כי אנו מציעים שירותי כיפוף פחים בהתאמה אישית ועם שירות ומקצועיות ללא פשרות.
 • כי אנחנו מספקים שירותי כיפוף לפח ומתכות אחרות, גם עם מכונת CNC חדישות ומתקדמות וגם עם מכונות ידניות לצרכים בסיסיים וזולים יותר.
 • כי הצוות שלנו מנוסה ומיומן ביותר ואנו עובדים לפי נהלים מוכחים ומסודרים לגבי ייצור, איכות, דיוק, אמינות ובטיחות.
 • כי אנחנו יודעים לספק לכם גם פתרונות נוספים ואיכותיים – כמו עיבוד שבבי, חיתוך, ריתוך, הרכבות, גימור וצביעה, ניקוב, ערגול וכן הלאה.
 • אמינות, מקצועיות ועמידה בלוחות זמנים הם כוללם ערכים עליונים בשירות שאנו מספקים לכלל לקוחותינו.

הצטרפו למשפחת לקוחות חברת יעקובוביץ חיים, עם לקוחות מובילים הדורשים רק את הטוב ביותר, לקוחותינו מגיעים מכלל מגזרי העשייה במשק הישראלי – כולל תעשיות ביטחוניות, חברות הייטק, חברות ייצור, תעשייה רפואית, תחבורה, חברות מתחומי התעופה והחלל, חברות בנייה, חברות מיכון ועוד.

רוצים לשמוע עוד על שירותי כיפוף פחים מבית חברת יעקובוביץ'? צריכים ליצור יריעות פח מדויקות ואיכותיות? מחפשים ספק אמין, מקצועי ומדויק ליישומי פחים מכופפים לפעילות שלכם? פנו אלינו היום ונשמח לעזור ולספק לכם תוצרים מעולים!

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]