חוזק הוא תכונה מרכזית וחשובה בעבודה עם מתכות, תכונה המשפיעה מהותית על היכולת של החומר לעמוד בעומסים שונים, בלחצים ובתנאי עיבוד ושימוש מגוונים. מתכות חזקות יכולות לעמוד בלחצים גבוהים והן מתאימות ליישומים הדורשים חוזק, קשיחות ועמידות אופטימאלית, הן שומרות על השלמות המבנית שלהן טוב יותר ועל פני פרקי זמן ארוכים יותר. היום נסביר על הקונספט של מתכת חזקה ועל המשמעויות בתעשייה.

מהי מתכת חזקה?

הנושא של חוזק במתכות הוא הרבה יותר מורכב ומעמיק מ"רק" עמידות בפני כוחות מתיחה ושחיקה והוא כולל גם אלמנטים כמו קשיחות (היכולת לעמוד בכוחות פגיעה), רמת קושי (יכולת לעמוד בפני כוחות גזירה ועיוות) ועמידות גבוהה בפני עייפות החומר (היכולת לעמוד בעומסים מחזוריים ומשתנים).

החוזק של מתכת תלוי במבנה הפנימי שלה ובהרכב הכימי שלה. מתכות וסגסוגות עם דחיסות אטומית גבוהה, קשרים אטומיים חזקים ומבנה סריגי חזק ורגיל, נוטות להיות חזקות לעומת מתכות עם קשרים חלשים יותר או מבנים פנימיים פחות שגרתיים.

בהשוואה למתכות פחות חזקות, מתכת חזקה היא עמידה יותר, יש לה עמידות טובה יותר לעייפות החומר והיא יכולה לעמוד בעומסים גבוהים ודינמיים יותר טוב, ללא עיוותים או שבירה. בגלל תכונות אלו, מתכות המוגדרות חזקות יותר, מתאימות בצורה יעילה יותר ליישומים של טמפרטורות גבוהות, סביבות עם נטייה גבוהה יותר לקורוזיה וחלודה ולתנאי מזג אוויר קיצוניים. תכונות חוזק ועמידות אלו הופכות מתכות וסגסוגות אלו לאידיאליות עבור שלל יישומים תעשייתיים, למשל לתעשיית החלל והתעופה, לציוד ומערכות בטחון ומיגון, לתעשיית הרכב, לתשתיות אזרחיות והנדסיות שונות וגם למכשירים רפואיים.

מהן המתכות החזקות בעולם וכיצד הן נוצרות?

הדוגמאות הבאות כוללות כמה מהמתכות והסגסוגות החזקות ביותר בעולם ובתעשייה, מדורגות לפי החוסן והקשיחות שלהן:

  1. טונגסטן: עם שפע חוזק ועמידות לכוחות מתיחה, טונגסטן היא המתכת החזקה בעולם. מתכת זו משמשת במקרים רבים ליישומים הפועלים תחת טמפרטורות גבוהות, למשל גופי חימום, חלקי טילים וחימוש חודר שריון.
  2. סגסוגות פלדה: לסגסוגות פלדה שונות יש כוח מתיחה רב מאוד ועמידות מעולה. סגסוגות פלדה אלו משמשות למגוון יישומים בתעשיות כמו בנייה, תחבורה ואנרגיה.
  3. סגסוגות טיטניום: טיטניום הוא חומר חזק מאוד, וגם יחסית קל משקל, משמש ליישומים מורכבים ויקרים. סגסוגות טיטניום, למשל Ti-6AI, מספקות כוחות מתיחה גבוהים מאוד ועמידות מעולה, לצד משקל נמוך – לכן הן משמשות בתעשיות החלל והתעופה, שתלים רפואיים וגם בציוד ספורט מקצועי ויקר.
  4. סגסוגות כרום ומולבידן: מתכות חזקות, עמידות וקשיחות מאוד, משמשות ליישומים הדורשים עמידות גבוהה ללחצים חזקים ומשתנים, למשל חלקים של מנועי סילון, להבי טורבינות תעשייתיות ומיכלי לחץ.

כפי שניתן להבין מהרשימה הקצרה הזו, מתכת חזקה יכולה להיות מתכת טהורה שהיא יסוד כימי בפני עצמו – כמו טונגסטן למשל, אך ברוב המקרים מדובר על סגסוגות מתכת תעשייתיות וייעודיות אשר נוצרות מערבוב מדויק של שניים או יותר סוגי מתכת ליצירת מתכת חדשה עם תכונות ספציפיות.

האם מתכת חזקה עוברת תהליך הקשחה או חיזוק?

יש מתכות טהורות אשר הן באופן טבעי חזקות יותר מאחרות. אבל בנוסף יש גם מכלול אדיר של סגסוגות מתכת אשר אפשר בתהליכים תעשייתיים מתאימים לחזק ולהגביר מבחינת תכונות ספציפיות.

כך, יצירת סגסוגות מיסודות מתכתיים שונים, טיפול מיוחד בחום גבוה, טיפול בקור, הקשחה בעזרת משקעים ותהליכי עיבוד מכאניים שונים, יכולים גם הם להגביר את החוזק של מתכת, על ידי שינוי המיקרו-מבנה של המתכת והשפעה על התכונות הפיזיקליות, כימיות ומכאניות של המתכת.

מה המשמעות בתעשייה למתכות חזקות?

באופן הגיוני ומובן מאליו אפילו, החוזק של מתכת הוא גורם קריטי ביישומים תעשייתיים והנדסיים שונים ורבים, בעיקר כמובן יישומים, רכיבים ומערכות המחייבים עמידות, קשיחות וחוזק ברמות הגבוהות ביותר של אמינות וביצועים, כולל בתנאי קיצון של עומסים, מתח, כוחות גזירה ומתיחה ותנאים סביבתיים.

לכן נעשה שימוש נרחב במתכות וסגסוגות חזקות במגוון אדיר של יישומים תעשייתיים: מבניית מבנים הנדסיים גדולים ומורכבים כמו גשרים ומבנים רבי קומות, דרך בניית רכיבים חזקים ומיוחדים לטילים, מטוסים וכלי רכב ועד ייצור רכיבים קטנים ומשוכללים ליישומים רפואיים, מדעיים או טכנולוגיים. כמובן שגם בעיבוד שבבי נעשה שימוש נרחב במתכות חזקות, גם בתור חומרי גלם וגם בתור ראשי עיבוד חזקים ועמידים לייצור רכיבים ממתכות קשות וחומרים מורכבים אחרים.

הצורך של עולם התעשייה המודרני, על מכלול היבטיו, מרכיביו וסוגיו, במתכות חזקות הוא כה נרחב ועמוק, עד כי רבים מהמבנים, המוצרים והרכיבים שהעולם "עובד" עליהם ומשתמש בהם בצורה שוטפת, לא היו יכולים להתקיים ולספק את הביצועים הנדרשים ללא המתכות החזקות והעמידות המתאימות והנדרשות.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]