אוקולון הוא פלסטיק הנדסי נפוץ ומאוד רב שימושי, סוג של ניילון קשיח למעשה. ניתן לראות שימוש באוקולון בשלל יישומים, החל בגלגלים איכותיים ועמידים לעגלות ומכונות, דרך רכיבים פנימיים מדויקים ועד לוחות חיתוך עמידים וחזקים. בתעשיית העיבוד השבבי והייצור התעשייתי בכלל, עיבוד אוקולון מבוצע לשלל צרכים ומוצרים, היום נסביר אודות עיבוד אוקלון ועל החומר הרב-גוני הזה.

מה זה אוקולון?

בעצם, המונח בעברית אוקולון הוא שיבוש של שם מותג גדול מאוד של תרמופלסטיק הנדסי זה, Akulon. אוקולון הוא למעשה פולימר ניילון קשיח, הידוע מקצועית בתור פוליאמיד 66 ולעיתים פוליאמיד 6. חומר גלם זה מסווג כאמור כפלסטיק הנדסי והוא משמש למגוון רחב של שימושים ויישומים בתעשיות שונות. כחומר גלם, אוקולון מגיע לרוב בלוחות שטוחים או גלילים, אך יכול גם להגיע בדמות פתיתים או חוטים דמויי טקסטיל. כחומר גלם ניתן לייצר רכיבי וחלקי אוקולון ביציקה, אקסטרוזיה, במכונות עיבוד טקסטילים סינטטיים וכמובן במיכון עיבוד שבבי מותאם.

מכיוון שהייצור של אוקולון הוא די פשוט וזול והחומר מאפשר הרבה אפשרויות עיבוד, נפוץ מאוד לראות חיזוקים ושדרוגים לאוקולון באמצעות הוספת חומרים שונים כדי להשיג סט מסוים של תכונות להתאמה אופטימאלית ליישומים פרטניים. זה כולל למשל תוספות סיבי זכוכית לאוקולון, שיפור העמידות לחום, תוספת מינרלים לשיפור יציבות מבנית, תוספת חומרים מעכבי בעירה וכן הלאה.

תכונות אוקולון

  • חוזק גבוה המתאים למגוון יישומים מצריכים חוזק מכאני גבוה.
  • קשיחות טובה וגבוהה
  • עמידות טובה לטמפרטורות יחסית גבוהות
  • עמידות כימית גבוהה לחומרים פחמימניים
  • עמידות גבוהה לשחיקה מכאנית.
  • יכולת סיכוך טבעית והתאמה לחומרי סיכה
  • ספיחת מים יחסית גבוהה
  • עמידות כימית נמוכה לחומצות חזקות ובסיסים חזקים

שימושים נפוצים בתעשייה לאוקולון

אוקולון / פוליאמיד 6/6 הוא אחד מהחומרים התרמופלסטיים ההנדסיים הכי רב-גוניים ופופולאריים. החומר פופולארי ומשמש רבות בכל שוק העושה שימוש בחומרים פלסטיים. הודות לשילוב מעולה של תכונות כגון חוזק, קשיחות, עמידות לשחיקה ולחום, האוקולון הוא מועמד מצוין ליישומים מחליפי חלקי מתכת. כמו כן, עיבוד אוקולון הוא קל לעיבוד ומציע חלון עיבוד רחב מאוד, במגוון שיטות עיבוד רלוונטיות. זה מאפשר להשתמש בחומר לשלל שימושים ומוצרי אוקולון, החל מרכיבים מורכבים ודקי דופן ועד למעטפות מיכון ורכיבים חזקות ועבות דופן.

השימוש באוקולון נרחב בתעשיות כגון תחבורה, אלקטרוניקה, יישומי חשמל, מוצרים רפואיים, אריזה, לייצור רכיבים וחלקים למפעלים ואלמנטים תעשייתיים, מוצרי טקסטיל סינטטיים, ציוד מקצועי למטבחים ומעבדות, רכיבי צנרת ומיכון לתעשייה וחקלאות ועוד אינסוף דוגמאות. למשל, רבים מחיבורי ההטענה לרכבם חשמליים, מיוצרים מסוגים מיוחדים של אוקולון.

תהליך עיבוד אוקולון

כאמור, יש כמה דרכים לעבד אוקולון, הן כחומר גלם והן כרכיב קיים. רוב יישומי האוקולון מיוצרים בהתכה ויציקה לתבניות או בתהליכי אקסטרוזיה (שיחול), לכל שיטה יתרונות מכאניים משלה והתאמה לשימושים שונים. מעבר לזה, ניתן בהחלט לקחת אוקולון וליישם עליו טכניקות של עיבוד שבבי ליצירת רכיבים מדויקים ומורכבים כגון קידוח, כרסום, חריטה, יצירת הברגות והברזות, השחזות, הכל ברמת דיוק אופטימאלית כדי ליצור מוצרים ורכיבים מדויקים ואמינים. עיבוד שבבי של אוקולון משמש למשל ליצור רכיבי מיכון מחליפי רכיבי מתכת, יצירת מכלולים מורכבים ומפורטים עשויים מאוקולון.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]