מכונות עיבוד שבבי בטכנולוגיית CNC ללא ספק יצרו מהפכה אמיתית ומשמעותית בתחום ובתעשייה הגלובלית כולה, עם יכולות עיבוד מדהימות ומדויקות ושדרוג אדיר של התחום, תוך התקדמות תמידית ושיפורים טכנולוגיים והנדסיים שכל הזמן משוחררים לשוק. אך לצד שפע יתרונות והעובדה שמכונות CNC הן כיום בהחלט מעמודי התווך של כל היבטי התעשיות בעולם, יש גם בעיות וחסרונות בשימוש במכונות ממוחשבות ומשוכללות אלו, היום נסקור את הבעיות הנפוצות ביותר במכונות CNC.

ראשית כל נדגיש את המובן מאליו אך החשוב להפנמה. כמו בכל מערכת הנדסית-תעשייתית וכל אלמנט טכנולוגי, כך גם מכונת CNC מחייבת תחזוקה שוטפת וקבועה כדי להמשיך לעבוד היטב ולספק את הביצועים המצופים והנדרשים ממנה. תחזוקה זו דורשת פעולות קבועות שיש לבצע, ידע מקצועי של האנשים המתאימים העובדים עם המכונות ותשומת לב לפרטים. כפי שמיד נדגים, תחזוקת לא תקינה ולא טובה של מכונת CNC בהחלט יכולה להוביל לבעיות ותקלות היכולות להיות מהותיות. כעת נעבור לבעיות הנפוצות במכונות CNC עבור עיבוד שבבי.

תחזוקה ואחזקה לא תקינות של מכונות עיבוד שבבי CNC

מכונת CNC היא מערכת טכנולוגית והנדסית מורכבת מאוד, עם המון חלקים מכאניים נעים והמון רכיבי מחשוב, כך שהיא מצריכה כאמור תחזוקה שוטפת ואיכותית, כזו המתאימה למהות וזהות המכונה ומבוצעת באופן קבוע ושוטף. חלק מהותי מהבעיות שלהן ופגיעה בביצועיהן נובע מתחזוקה לא תקינה.

תחזוקה לא תקינה או לא מתאימה כוללת למשל היעדר בניקיון המכונה לאחר מחזורי הפעלה או ניקיון שאינו מספיק, הצטברות שבבים בחלקים הנעים של המכונה, תחזוקה לקויה של כלי וראשי העיבוד, לעבוד עם המכונה ללא תוכנת ההפעלה העדכנית והאיכותית ביותר, סתימות במסנני אוויר או אי החלפה שלהם ושאר תקלות תחזוקה פוטנציאליות.

הפעלה בידי עובדים שאינם מיומנים מספיק ואינם מוכשרים להפעלת CNC

אמנם מפעילי CNC לא צריכים להיות אומני עיבוד שבבי כמו מפעילי מכונות עיבוד קונבנציונליות-ידניות (ואנשים כאלו יותר ויותר קשה למצוא כיום!), אך גם הם חייבים לקבל הכשרה מתאימה ומקיפה יחסית. בעיות רבות של מכונות CNC נובעות לכן מהפעלה בידי עובדים לא מתאימים ו/או כאלו שלא קיבלו הכשרה ופיתוח מיומנויות במידה איכותית ומקיפה מספיק.

מפעיל CNC צריך להבין בעיבוד שבבי אך גם באופן פעולת ה-CNC, בהיבטים הממוחשבים של התהליך וגם לראות בראייה כוללת את תהליך העיבוד והתוצרים שצריכים לצאת מהמכונה.

תקלות של התחממות יתר של המכונה או של מרכיבי העיבוד בה

מכונות CNC עובדות במהירויות גבוהות, עם לא מעט חלקים נעים והן מעבדות אלמנטים מחומרי גלם קשיחים וקשים, כך שבהחלט נוצר הרבה חום בתהליך. חימום יתר יכול לפגוע במנועי המכונה עצמה, בראש העיבוד המסוים שמתחמם יתר על המידה וגם כמובן ברכיב המעובד. ניקיון ותחזוקה שוטפים ושימוש בחומרי קירור בעת הצורך מצמצמים את הסיכון לחימום יתר.

רעידות או ויברציות במכונה – מה שגורם לתקלות ביצור ועיבוד הרכיבים

בהתאם להיותה מכונה המחייבת דיוק אופטימאלי וחסר פשרות, ויברציות משמעותיות ומיותרות בהחלט יכולות לפגוע בתוצאות העיבוד השבבי של חלקים ורכיבים ולאורך זמן ועם רעידות חזקות גם לגרום לנזק למכונה עצמה. הצבה לא תקינה ומאוזנת של המכונה במרחב, הצבה על משטח לא מתאים או תקלה פנימית בחלקים הנעים של המכונה, כל אלו ומצבים אחרים יכולים לגרום לרעידות במכונת CNC ובהמשך לתקלות פוטנציאליות שונות שלחלוטין יכולות להיות משמעותיות ויקרות.

 

לסיכום, בהחלט יכולות להתעורר בעיות ותקלות גם במכונות ה-CNC, גם המשוכללות והיקרות ביותר. לצד הבעיות שהוזכרו, יש גם שגיאות תכנות ע"י תכנתי CNC, תקלות בהחלפת כלי העיבוד, תקלות באספקת החשמל למכונה, תקלות בקיבוע הרכיב המעובד למשטחי העבודה ועוד. הקפידו לבחור מכונות טובות, לתחזק אותן היטב וכמובן לעבוד עם גורם עיבוד שבבי מקצועי ואמין.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]