אמנם כיום כאשר מדובר על עיבוד שבבי, האסוציאציה התעשייתית והמעשית הראשונה היא למכונות CNC ממוחשבות ומאוד משוכללות ומתקדמות טכנולוגית ומכאנית, אך בהחלט עדיין יש מקום מכובד ואף נדרש למכונות עיבוד שבבי קונבנציונליות, אשר מופעלות במידה רבה באופן ידני. היום נסקור דווקא את היתרונות של עיבוד שבבי קונבנציונלי וידני לעומת שימוש במכונות CNC.

כך, למרות שבהחלט קיים קושי מהותי כיום למצוא כרסמים וחרטים מקצועיים ואיכותיים שיודעים לעבוד טוב עם מכונות "ידניות", אנשי עיבוד שבבי שהם אומנים בתחומם, עדיין יש יתרונות לא מעטים, וגם מהותיים במקרים רבים, לשימוש במכונות קונבנציונליות. כמו כן, לצד מכונות עיבוד שבבי ידניות "קלאסיות", היום בתעשייה נוצרת נישה מקצועית מסוימת, כזו המשלבת בין היתרונות של CNC ואוטומציה לבין היתרונות המובהקים של עבודה ידנית-קונבנציונלית, למשל דרך מכונות עיבוד שבבי סרבו-קונבנציונליות – פתרון שנפרט עליו בסוף מאמר זה.

היתרונות החשובים של מכונות עיבוד שבבי ידניות קונבנציונליות

שוב, אמנם ה-CNC יצר מהפכה ממשית וחשובה מאוד בעולם העיבוד השבבי, תוך שטכנולוגיות עיבוד אלו מאפשרות כיום מה שבעבר היה דמיוני בלבד, אך בהחלט עוד יש יתרונות וחוזקות בלתי מבוטלים גם למכונות העיבוד הידניות / קונבנציונליות, נסקור את המרכזיים שביתרונות אלו:

  • זמן הקמת המכונה ותחילת העבודה איתה, נמוך וקצר לעומת אפשרויות משוכללות ומורכבות יותר.
  • במכונות ידניות פתוחות, למפעיל המכונה, יש קו ראייה ישיר ותמידי לחלק אותו הוא מעבד, מה שמאפשר שליטה טובה יותר, מניעת טעויות וזיהוי כשלים פוטנציאליים לפני שהם מתרחשים.
  • באותו הקשר, למפעיל המכונה הידנית יש את היכולת לא רק לראות את החלק אלא גם ממש לחוש את תהליך העיבוד בידיים המקצועיות שלו.
  • העלות של מכונת עיבוד שבבי קונבנציונלי נמוכה יחסית, במיוחד לעומת CNC.
  • פתרון מהיר, משתלם ופרקטי יותר למשימות עיבוד שבבי פשוטות, כמו כרסום פשוט, השחזת חלק גלילי וכדומה.

מצד שני, מהם יתרונות מכונות ה-CNC?

כמובן שאי אפשר לדבר על הנושא שלנו כאן ועל יתרונות של עיבוד שבבי קונבנציונלי בלי לדבר על היתרונות המובהקים והמהותיים של מכונות ה-CNC – כאשר חשוב להבין מראש כי שני סוגי המכונות ממש לאו דווקא מתחרים זה בזה אלא משלימים זה את זה ומספקים שירות מקיף, מלא ומותאם אישית יותר ללקוחות. אז אלו הם היתרונות המרכזיים של מכונות CNC:

  • מכונות CNC מספקות רמת דיוק גבוהה ביותר, כזו שפשוט אי אפשר להשיג במכונות ידניות עם מפעיל אנושי.
  • אין תלות במיומנות ואיכות מפעילים אנושיים כי כל תהליך העיבוד מבוצע באמצעות מחשב ומיכון משוכלל במיוחד.
  • מכונת CNC, באופן מהותי ובסיסי, עובדת ומעבדת את החלקים לבדה ולפי תכנון המחשב המדויק והמקדים, כך שאין צורך לפקח עליה באופן הדוק וצמוד – חוסך כוח אדם ומאפשר ניצול משאבי הון אנושי ביעילות משופרת.
  • לאחר תכנון מקדים איכותי בידי מתכנת CNC מוסמך ומוצלח, על מפעיל המכונה לבצע הכנה מתאימה ולהפעיל את התכנית המתאימה – מאפשר העסקת כוח אדם מגוון ורחב יותר, ללא הצורך בהכשרה המורכבת של מפעילי מכונות קונבנציונליות.
  • מכונות CNC מסוגלות לייצר חלקי עיבוד שבבי מאוד מורכבים, בכל מישורי העיבוד והעבודה, במהירויות שיא.

שילוב היתרונות של מכונות ידניות ו-CNC – שלם העולה על סך חלקיו?

כיום, בחלק מהמקרים והסיטואציות המצריכות עיבוד שבבי, כבר לא צריך להתחבט בין בחירה במכונה קונבנציונלית-ידנית לבין מכונת CNC משוכללת אך יקרה יותר, הודות לאפשרות של שילוב היתרונות של שני סוגי המכונות.

שילוב זה מושג במכונות סרבו-קונבנציונליות, אשר כפי שניתן להבין מהשם שלהן משלבות בין הפעלה ידנית של מפעיל מיומן לבין הפעלה אלקטרונית מדויקת וחכמה עם מנועי סרבו ורכיבי אוטומציה נוספים. בקצרה, מכונות אלו מאפשרות את היתרונות של עיבוד שבבי קונבנציונלי וידני אך ללא החסרונות ועם לא מעט מהיתרונות של מכונות CNC, למשל דיוק, אמינות ויכולת חזרתיות מעולה.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]