מאז שתחום הייצור והעיבוד השבבי קיים, חריטה היא אחת המשימות המרכזיות בתוכו, החל במחרטות מסורתיות ובסיסיות מאוד ועד מחרטות CNC משוכללות ומתקדמות במיוחד הקיימות כיום. בשל מרכזיותן של המחרטות בתעשיית העיבוד השבבי והייצור כולה, עולה לא אחת מי צריך מחרטות ומה בכלל מהותן של מכונות מגוונות וחשובות אלו – בתור חברה מובילה בתחום של שירותי עיבוד שבבי, בדגש על כרסום וחריטה ברמה הגבוהה ביותר, ננסה ביעקובוביץ' חיים לתת לכם מענה מלא לשאלה זו.

התפתחות המחרטות ותעשיית החריטה

הלכה למעשה, מחרטות קיימות בתחום הייצור כבר המון זמן, מהימים בהם האדם הצליח לייצר מכונות פרימיטיביות יחסית להאצת תהליכי חריטה ידניים שבוצעו עד אז. בראשית ימיה של תעשיית העיבוד השבבי, מחרטות היו מכונות פשוטות שבאמצעי ממונע או אפילו ידני סובבו את חומר הגלם הרלוונטי, כאשר החרט השתמש ידנית בסכין להסרת שכבות עדינות של חומר גלם ולחרוט את הדוגמא או מה שהיה צריך. עם השנים והתקדמות הטכנולוגיות הרלוונטיות, מחרטות הפכו משוכללות ומתקדמות יותר, עם מנועים מדויקים וחזקים יותר ומעבר מהפעלה ידנית מלאה של סכין החריטה להפעלה ממוכנת יותר, עד לאוטומציה מלאה במחרטות CNC של ימינו.

מחרטות CNC עובדות לפי תכנון מחשב מדויק ותוכנה המפעילה בקר ממוחשב השולט במכונה, זו בתורה משתמשת בסכיני עיבוד ספציפיים לביצוע פעולות חריטה סופר מדויקות ומהירות, כאשר מכונות משוכללות במיוחד יכולות לחרוט ולכרסם את חומר הגלם בכמה צירי תנועה ועם סוגי עיבוד שונים, כולל החלפה אוטומטית של ראש העיבוד המתאים לכל משימה.

מה עושה מחרטה?

זו שאלה שלה תשובה רחבה מאוד, כי היום בפועל עושים המון דברים ופעולות עיבוד שבבי עם מחרטות מקצועיות למיניהן. כאשר אנו מדברים על מחרטה, הכוונה היא למכונה תעשייתית לייצור מדויק ומורכב, לא על מכשירים ידניים קטנים המשמשים למשל לרישום שמות או כיתוב על תכשיטים ופריטי נוי למיניהם.

באופן כללי, מחרטה כפי שניתן להבין משמה, חורטת על גבי חומר גלם מסוים, באמצעות סכיני חריטה ועיבוד ייעודיים. מסורתית, מחרטה משמשת בעיקר לעיבוד של חלקים ציריים וסימטריים, למשל גלילים, רכיבים קוניים או עגולים וכדומה. במחרטות אלו המכונה מסובבת במהירות את חומר הגלם וסכין חריטה ייעודית מסירה בעדינות ובדיוק רב שכבות של החומר, מה שמייצר חריטה מדויקת על גבי הרכיב המעובד. אך כיום יש גם מכונות CNC משוכללות ואשר עובדות בכמה מישורי עיבוד ובכל סוגי התנועה אשר מספקות חריטות שונות, גם על רכיבים שאינם ציריים וסימטריים, זאת באמצעות תהליכי כרסום מדויקים.

מחרטה יכולה לעבד רכיבי מתכת, עץ ופלסטיקים שונים ויש גם מחרטות לאבן – בהתאם לסוג המכונה, סוג הסכינים המשמשים וכיוצא באלו.

עם מחרטה מתאימה אפשר למשל ליצור רכיב צירי-סימטרי שבו עובי חומר הגלם משתנה במיקומים שונים לאורכו של הרכיב, אפשר לחרוט אלמנטים עיצוביים או פונקציונליים על גבי רכיב במגוון צורות, אפשר לייצר גלופות ספציפיות ובאופן כללי להסיר שכבות של חומר גלם בעדינות, בדיוק ובמהירות רבה כדי להגיע לתוצאה הרצויה מבחינת עיבוד שבבי ותהליך הייצור הפרטני.

רוצים לשמוע עוד על מחרטות או לקבל הצעה מקצועית מנצחת לשירות חריטה ועיבוד שבבי מדויק ומותאם אישית? פנו היום לחברת יעקובוביץ חיים והצוות המקצועי שלנו יעמיד לרשותכם את המכונות הטובות ביותר ואנשי המקצוע המובילים בתעשייה.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]