בעידן התעשייתי המודרני, דיוק הוא שם המשחק בכל כך הרבה תהליכים תעשייתיים וכל כך הרבה מוצרים ויישומים, הן למיכון וציוד תעשייתי והן למוצרים המגיעים ללקוחות קצה. העולם המתקדם והמגוון של עיבוד שבבי הוא עדות לדיוק הזה ולאופן בו הנושא עשה קפיצה מטורפת מבחינת יכולות, רמת דיוק ואפשרויות ייצור ועיבוד. וכאשר מדברים על דיוק, אז השחזה בעיבוד שבבי מודרני היא פאר היצירה בהקשר לזה.

נסביר לגבי השחזה בעיבוד שבבי כיום ותפקידה בעידן התעשייתי המודרני וגם נפרט לגבי סוגיה במיכון עיבוד שבבי משוכלל ומדויק.

מה זו השחזה בעיבוד וייצור תעשייתי?

כאשר אנו מדברים על השחזה בהקשר לעיבוד וייצור של רכיבים תעשייתיים וטכניים למיניהם, הכוונה היא לא להשחזת סכינים כפי שרבים אולי חושבים, בטעות. אמנם יש דמיון בין הפעולות בעלות השם הזהה, אך המהות שונה וגם המטרה לשמה מבוצעת הפעולה המכאנית המסוימת. בהשחזת סכינים, באמצעות אלמנט מתכתי או קשה ומתאים אחר, למעשה מיישרים את הקצה המיקרוסקופי של להב הסכין וגם מסירים חלקים זעירים שנשחקו, כך הלהב הופכת דקיקה יותר, חדה יותר.

כאשר מדברים על השחזה בהקשר לעיבוד שבבי וייצור תעשייתי, הכוונה היא לתהליך מדויק ולמעשה די עדין ש להסרת שכבות זעירות ודקות של חומר מחתיכת חומר גלם מעובד, כדי להגיע בדיוק למידה נכונה מבחינת גודל, עובי, קוטר, אחידות של פני השטח וכיוצא באלו.

יישומים מרכזיים של השחזה בעידן התעשייתי המודרני

שירותי השחזה בעיבוד שבבי מבוצעים גם ידנית במכונות עיבוד שבבי קונבנציונליות וגם במכונות CNC ממוחשבות ומשוכללות, תלוי במהות העבודה ורמת הדיוק שיש להגיע אליה. השחזה מבוצעת לרוב על חלקי מתכת, אך עם הציוד המתאים אפשר כמובן ליישם אותה גם על רכיבים פלסטיים או מעץ למשל. היישומים המרכזיים והנפוצים שלהם:

  • השחזה שטוחה להסרת שכבת חומר דקה מרכיב שטוח ומישורי – כדי ליצור פני שטח אחידים וחלקים למשל.
  • השחזה עגולה לרכיבים מעוגלים או גליליים – למשל הסרת שכבה דקיקה של חומר מחלקו החיצוני או הפנימי של צינור, או גליל.
  • השחזה להשלמת ייצור של רכיב כלשהו, למשל אחרי תהליך כרסום ו/או חריטה – נניח כדי להגיע לדיוק מירבי במידה של הרכיב הספציפי וליצור גימור איכותי.

השחזה מודרנית ומשוכללת לעומת השחזה מסורתית בעבר

לבסוף, כדי להמחיש עד כמה תחום העיבוד השבבי ובהקשר הספציפי שלנו כאן תחום ההשחזה התפתח לאורך השנים, נסקור בהשוואה את ההשחזה המודרנית והמתקדמת הזמינה כיום לעומת המסורתית שהייתה נהוגה בעבר התעשייתי הרחוק יותר.

בעבר, השחזה בוצעה ידנית, בעזרת מכונות עיבוד שבבי שהופעלו ידנית ע"י מפעילים מיומנים. אלו עדיין בשימוש כיום, אך הביצועים מוגבלים מבחינת מהירות העבודה ובעיקר מבחינת רמת הדיוק שניתן להגיע אליה והיקף סוגיה שאפשר ליישם על רכיבים שונים.

היום, בעידן התעשייתי ההיפר-טכנולוגי שאנו פועלים בו, השחזה מבוצעת לרוב ע"י מיכון משוכלל ומתקדם מאוד, עם מכונות CNC ממוחשבות המייצרות רכיבים ומוצרים בדיוק אופטימאלי וגבוה מאוד, עד רמה של מיקרונים בודדים, לפי תכנון מחשב מקדים ומדויק מאוד. השחזה מודרנית מאפשרת תוצאות מהירות, מדויקות, אמינות ועקביות כפי שמעולם לא ניתן היה להשיג בטכניקות מיושנות יותר.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]