מה זה מיסב?

מיסבים הם חלקים נפוצים מאוד בתעשייה ובמגוון אינסופי של פתרונות מיכון, ייצור וכמו כן במוצרים תעשייתיים וקמעונאיים אחרים. מהמכונות המורכבות והיקרות ביותר ועד מאוורר פשוט ביחידת מחשוב, מיסבים הם מרכיב מהותי בתפקוד תקין, יעיל וארוך טווח של מוצרים ומערכות הנדסיות מכל הסוגים. ובתוך העולם הרחב והמקיף של סוגי מיסבים, מיסבי החלקה הם מהנפוצים ביותר, מיסבים הנחשבים פשוטים יחסית (בדר"כ) ומשמשים במקרים רבים לשיפור וייצוב של תנועה ליניארית וגם ליישומים הידראוליים שונים.

מאפיינים של מיסבי החלקה

באופן כללי, מיסב החלקה יהיה בנוי משתי טבעות, זו בתוך זו. המיסב מיועד לתמוך בעומס התנועה של האלמנט הרלוונטי דרך נשיאה בחלק מהעומס המכאני ובעיקר דרך הקטנת החיכוך במהלך התנועה. במיסבי החלקה הקטנת חיכוך זו מושגת באמצעות הפרדה מכאנית או פיזיקלית בין שני חלקי הטבעות, למשל באמצעות פינים/סיכות ייעודיים או שכבת זרימה הידראולית למשל.

דוגמא פשוטה במיוחד של מיסב החלקה פשוט וסטנדרטי היא למשל ציר המסתובב בתוך חור או במסגרת פתרון מיכון כלשהו, כאשר המיסב עצמו מסייע לתנועה חלקה ויעילה יותר של הציר. מכאן, מיסב החלקה יהיה במקרים רבים בתצורת גליל או תצורה רדיאלית ויסייע בתנועות ציריות שונות, בעיקר ליניאריות ורדיאליות. באופן דומה, יש מיסבי החלקה פשוטים בהם החלק הנע במערכת נע על גבי המיסב ולא בתוכו – דוגמא פשטנית של זה תהיה התנועה בפתיחה וסגירה של מגירה סטנדרטית.

מיסבי החלקה מיוצרים בעיקר ממתכת כמובן – כמו מרבית המיסבים בתעשייה ובייצור מוצרים – אך ישנם בהחלט יישומים מפלסטיק וחומרים מרוכבים אחרים. שימוש במיסבי פלסטיק נעשה למשל במצבים בהם יש יתרון למיסב פלסטיק בעל יכולת שימון עצמי וקושי הנדסי או טכני להשתמש במיסבים המצריכים גריז או שמן.

באופן כללי, מיסבים החלקה הם הזולים ביותר לרכישה וייצור. הם לרוב קומפקטיים וקלי משקל ובעלי יכולת גבוהה לעמידה בעומסים ומשקלים כבדים.

סוגים של מסבי החלקה

מבנה מיסב ההחלקה תלוי בסוג התנועה שעל המיסב לאפשר, כאשר שלושת סוגי התנועות המרכזיות במיסבים אלו הן: תנועה רדיאלית (ציר המסתובב בתוך חור), תנועה ליניארית (ציר הנע על ציר) או תנועת דחיפה (תנועה סיבובית סביב ציר קבוע, למשל ציר של מדחף). מכאן אפשר לפרק עוד יותר את ההגדרות ולפרט על סוגים של מיסבי החלקה נפוצים בתעשייה.

  • מיסבים אינטגראליים: מיסבים הבנויים בתוך החלק עצמו, באמצעות טכניקות מתקדמות ומורכבות של עיבוד שבבי מדויק.
  • בושינגים: מיסב החלקה עצמאי המותקן בתוך מקום ייעודי במערכת. מיועד בעיקר לתנועות סיבוביות, כאשר הבושינג מאופיין בהיותו בצורה של מעין "שרוול", למשל עבור תנועה רדיאלית של צירים וחלקים. מיסבים אלו מיוצרים בהתאמה אישית במכונות עיבוד שבבי מתאימות – כרסום, חריטה, השחזה ולעיתים עם יצירת הברזות.
  • מיסב שני חלקים: מיסבי החלקה המשמשים לרוב ביישומים גדולים יותר, כמו ציריות הנעה בכלי רכב או מכונות. שני שרוולים אחד בתוך השני, עם פתרון הנדסי מתאים ביניהם המאפשר תנועה יציבה ועמידה.

כפי שניתן להבין מההסבר על המאפיינים המכאניים של מיסבי החלקה ועל הסוגים השונים הקיימים בתעשייה, מדובר על מוצרים נפוצים מאוד ואשר מתאימים למגוון אדיר ורחב במיוחד של יישומים, מכונות, מוצרים ומערכות תעשייתיות.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]