היום הכל הרבה יותר מסודר ומאורגן מאשר בעבר, זה נכון לגבי כמעט כל היבט בחיים שלנו ובעבודות של כולנו וזה בהחלט נכון בכל הנוגע לעולם העיבוד השבבי והייצור התעשייתי. בתעשייה, הרבה מהסדר והארגון הללו מתבטאים בצורה רשמית ומעשית באמצעות תקנים שונים, מסמכים מפורטים המגדירים בצורה מעמיקה וספציפית מה יש לעשות כדי לעמוד בתקן כלשהו, בין אם הוא מדבר על איכות, בטיחות, יעילות, איכות סביבה וכן הלאה. תקנים מאפשרים ליצרנים לעבוד בצורה מסודרת ואיכותית יותר וגם ללקוחות ומשתמשי קצה לדעת שהמוצר או הרכיב שרכשו עומד בתקנים הרלוונטיים להם. בהקשר זה, תקני חריטה לתעשייה הם כאלו אשר מתייחסים פרטנית לחריטה בעיבוד שבבי, נסביר על הנושא.

מה קורה בתהליכי חריטה בעיבוד שבבי

בין אם במכונות CNC גדולות מורכבות ובין אם במחרטות קונבנציונאליות ופשוטות יותר, לחריטה יש מאפיינים מיוחדים בהקשר הרחב של עולם העיבוד השבבי וטכניקות העיבוד השונות הקיימות בתחום מרתק וחשוב זה. באופן כללי וללא קשר ישיר לסוג המחרטה או מכונת העיבוד השבבי, בעת ביצוע פעולת חריטה על חומר גלם, האלמנט שמסתובב הוא חומר הגלם עצמו, המסתובב לעומת סכין העיבוד במהירות גבוהה מאוד ובדיוק רב במיוחד. סכין העיבוד (השיבוב) נעה במדויק ובעדינות על צירי התנועה והעבודה הרלוונטיים, בהתאם לחומר הגלם וסיבובו וכמובן שבהתאם לתכנון המקדים של החלק שאותו יש לייצר.

בניגוד לחריטה, בפעולות כרסום (גם נפוצות מאוד בעיבוד שבבי כמובן), חומר הגלם דווקא נותר יציב ואינו מסתובב וסכין העיבוד היא זו הנעה מסביב לחומר הגלם בהתאם לתכנון ולתוצר הסופי המבוקש.

בהתאם להסבר הכללי על פעולת החריטה בעיבוד שבבי, אפשר להבין (זו לפחוות השאיפה שלנו בתור אנשי מקצוע) שהיקף היישומים והחלקים שניתן לייצר באמצעות פעולות חריטה, הוא פשוט אדיר ומגוון במיוחד, גם מבחינת חומרי גלם וגם מבחינת עיצובים וצורות של החלקים המיוצרים, בין היתר או בלעדית בעזרת מחרטה.

ואכן, בתעשייה משתמשים המון בפעולות חריטה כדי לייצר אינסוף רכיבים וחלקים, מחומרי גלם שונים ועבור יישומים ופתרונות תעשייתיים שונים, מחלקי חילוף קטנים ופשוטים מפליז למשל ועד ייצור חלקים מורכבים במיוחד מחומרי גלם יקרים ומתקדמים. זה העלה את הצורך בתקני חריטה לתעשייה ובהכנסת תקני איכות ובטיחות רלוונטיים לתחום העיבוד השבבי בכללותו.

תקנים רלוונטיים למחרטות בתעשייה

ראשית כל, על עבודת חריטה בעולם העיבוד השבבי חייבת להיות עדינה, מדויקת ואמינה ללא פשרות, לפי התכנון המקורי של החלק המיוצר ועם כלי העיבוד המתאימים, המחרטה המתאימה ויישום נכון של איש מקצוע מיומן. זאת כדי לספק תוצאה מדויקת, מותאמת אישית ואיכותית לפי כל אמות המידה של המקצוע והרכיב הרלוונטי שאותו מייצרים.

מעבר לדגש כללי ועקרוני על איכות, דיוק ובקרת איכות, יחד עם עבודה מקצועית ובטיחותית, תקני חריטה לתעשייה הם לרוב תקנים כלליים ובינלאומיים הנוגעים לאיכות בייצור, לבטיחות ואלמנטים שונים כמו איכות סביבה, טיפול בפסולת וכיוצא באלו, ולאו דווקא תקנים ספציפיים במיוחד לפעולות חריטה.

כך למשל במקרים מסוימים, על מכונת מחרטה או מכונת עיבוד שבבי כללית לעמוד בתקן AS9100 המתייחס ספציפית לניהול איכות עבור יישומי תעופה, חלל וביטחון. לחלופין או בנוסף, תקני חריטה לתעשייה יכולים להיות למשל תקן ניהול והאיכות המרכזי בעולם, ISO:9001, תקן להגנה על איכות הסביבה ISO:14001 וכיוצא באלו בתקנים בינלאומיים או ישראליים מרכזיים.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]