כאשר רוב האנשים חושבים על ייצור עם מתכות, הם לרוב יחשבו על פלדה, אלומיניום ונירוסטה. אך למעשה בעולם התעשייה נעשה שימוש בעוד מגוון מתכות וסגסוגות, כולל אחת מהעתיקות ביותר הנמצאות בשימוש המין האנושי – הארד. היום נבדוק עד כמה מתכת הארד נפוצה בעולם התעשייה ומה היישומים שעבורם משתמשים בסגסוגת מתכת רב-גונית זה. 

הארד, חומר מתכתי המוכר גם כברונזה, מוכר למין האנושי כבר אלפי שנים ונמצא בשימוש עוד מתקופת הברונזה שהגיעה אחרי תקופת האבן ולפני תקופת הברזל. למעשה ארד הוא סגסוגת מתכת, המורכבת בעיקר מנחושת, עם תוספת מסוימת של בדיל לצורך הקשיה וחיזוק. היום יש סגסוגות ארד/ברונזה עם יסודות אחרים במקום בדיל, למשל אלומיניום, מנגן, סיליקון/צורן.  

בין תכונות הארד ניתן להזכיר כי סגסוגות ארד עמידות לקורוזיה (למשל ממגע עם מי מלח), הן גמישות ורכות יותר מפלדה וברזל אך לא אחת כבדות יותר. כמו כן, לסגסוגות ארד מסוימות יש תכונה חשובה של מקדם חיכוך נמוך במגע עם מתכות אחרות – לכן לאורך ההיסטוריה החומר מצא שימוש ניכר בבניית תותחים למשל. ישנם גם הרבה פסלי ברונזה, עתיקים וחדשים יותר, בגלל שזו מתכת רכה וגמישה יותר ויותר קל לעבד אותה לעומת מתכת קשה כמו- פלדה למשל

לא רק לאולימפיאדה – שימושי ארד בתעשייה

בעוד שבהחלט סביר שאתם מכירים את סגסוגת הארד מהמדליות האולימפיות (לא רק, גם בעוד תחרויות ספורט) המוענקות לספורטאים שסיימו אירוע מסוים במקום השלישי, יש לחומר מתכתי זה עוד שימושים ויישומים בתעשייה. הנה כמה דוגמאות, נתחיל באלו הרלוונטיות לעיבוד שבבי וייצור רכיבים תעשייתיים מדויקים

  • ייצור חלקים ורכיבים קטנים: הודות לעמידות לקורוזיה, צבע ייחודי ועוד יתרונות מבניים שמיד נסקור, סגסוגות ארד משמשות באופן נפוץ בייצור חלקים ורכיבים קטנים יחסית, ממטבעות, דרך רכיבים להתקנת חומרה (תותבים לתחום האלקטרוניקה) או ציוד בתוך מערכת מיכון ועד יישומי גימור ודקורציה ברהיטים וכדומה.
  • ייצור פאנלים קטנים: בין אם לצרכים אסתטיים או לצרכים תפעוליים ומכאניים, למשל פאנלים קטנים ומדויקים לתעשיית הרכב והספנות. 
  • מיסבים: בזכות התכונות המבניות והמכאניות של סגסוגות ארד, במקרים מתאימים משתמשים ב- מיסבי החלקה העשויים ארד, למשל במנועים קטנים ועוד יישומים תעשייתיים רלוונטיים.
  • ייצור כלי עבודה מיוחדים: בדגש על כלי עבודה שאינם מייצרים ניצוצות בעת פגיעה או מגע עם חומר מתכתי אחר – בניגוד לכלי פלדה וכיוצא באלו. מתאים ורלוונטי מאוד לעבודות ריתוך, עיבוד וכדומה בסביבות דליקות ורגישות. 

יתרונות של ארד / ברונזה בתעשייה

  • יחס עלות-תועלת איכותי וחיובי
  • אפשרויות גימור טובות מאוד של פני שטח היישום
  • דיוק מרחבי גבוה בעת עיבוד
  • הולכה תרמית וחשמלית טובה
  • סגסוגת לא מגנטית ולרוב גם לא מייצרת גיצים או ניצוצות
  • עמידות לקורוזיה ולעייפות מתכת

סגסוגות ארד נמצאות עם המין האנושי כבר אלפי שנים והן בהחלט עדיין כאן איתנו, עם מקום מכובד ונדרש בתחום העיבוד השבבי ובעולם התעשייה בכללותו.

לקבלת הצעת מחיר
[contact-form-7 404 "לא נמצא"]